Arşivci

arsivcilikARŞİVCİ

Arşivci, belge ve bilgiyi tasnif eden, kataloglayan, koruyan, veri girişlerini yapan, erişim uçlarını hazırlayan, gerektiğinde ihtiyaç sahiplerine ulaştıran kişilere denir. Belge ayıklama ve imha işi de arşivcilerin iş alanları arasında yer alır.

ARŞİVCİNİN GÖREVLERİ

Arşiv belgelerini toplamak, korumak, sınıflandırmak ve değerlendirmek arşivcinin görevleri arasındadır. Ayrıca arşivci sahip olduğu bilgi ve tecrübe ile Osmanlıca ya da yabancı dilde yazılmış belgeleri Türkçe ’ye çevirerek veya çevrilmesini sağlayarak kullanıma hazır hale getirir.

ARŞİVCİNİN ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Arşivciler genellikle belgelerin saklandığı kapalı ve loş ortamlarda genellikle yalnız çalışırlar. Arşivciler zaman zaman tozlu belgeleri ile çalışmak zorunda kalabilirler, bu yüzden alerjisi olan kişilerin bu bölümü seçer iken bu durumu da göz önünde bulundurmaları gerekir.

ARŞİVCİNİN ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Arşivciler kamu ve özel kurum ve kuruluşlarının arşiv bölümlerinde görev alabilirler. Günümüzde kurum ve kuruluşların ürettikleri belgelerin hızla artması sonucu bu alanda çalışabilecek nitelikli eleman ihtiyacını da arttırmaktadır.

ARŞİVCİ NE KADAR KAZANIR

Meslek eğitimin alan öğrencileri istekleri doğrultusunda Kredi ve Yurtlar Kurumuna yurt- burs- kredi başvurusunda bulunabilirler. Devlet kurumlarında çalışan arşivciler ortalama (günümüzde) asgari ücretin 2 katı civarında maaş alırlar. Özel sektörde ise bu ücret değişkenlik gösterebilmektedir.

ARŞİVCİ NASIL OLUNUR

Arşivcilik mesleğinin eğitimi üniversitelerin fen-edebiyat fakültesine bağlı arşivcilik bölümünde uzun süre verilmişti. Ancak bu bölümün kapanmasından dolayı Meslek Eğitim bölümlerinde bu eğitimin verilmesi kararlaştırılmıştır.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Aşçı

AŞÇI Bir işletmeye veya kuruluşa bağlı olarak; günlük olarak hazırlanması gereken yiyecekleri, belli bir program …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger