Serbest Muhasebeci- Mali Müşavir

mali-musavirSERBEST MUHASEBECİ- MALİ MÜŞAVİR

İş yerlerinin ekonomik, mali ve hukuki durumları ile vergilendirmeye ilişkin işlemlerini muhasebe kuralları çerçevesinde inceleyen, inceleme sonucunda görüşünü yetkili makamlara bildiren ve bu işleri bağımsız olarak yürüten kişidir.

SERBEST MUHASEBECİ- MALİ MÜŞAVİR GÖREVİ

  • Serbest çalışan kişilerin, resmi veya özel kurumların gelirlerini ve giderlerini çeşitli isimdeki defterlere kayıt eder.
  • Şahıs veya kuruluşların vergi beyannamelerini düzenler.
  • Şahıs ve kuruluşları ile vergi daireleri arasında uzlaşma işlemlerini gerçekleştirir.
  • Belge ve dokümanlara dayanarak inceleme ve denetim işleminde bulunur.
  • Mali tablo, beyannameler gibi konularda yazılı görüş bildirerek, rapor düzenler.
  • Vergi, gecikme faize, fon ve cezalar hakkındaki uyuşmazlık sorunlarını çözümler.
  • Vergi İdare Mahkemeleri, adli yargıda, bankalara sunulan bilançoların incelenmesi gibi konularda bilirkişilik yapar.

SERBEST MUHASEBECİ- MALİ MÜŞAVİR ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Serbest muhasebeciler büro ortamında ve oturarak görevlerini yürütürler. Görev esnasında birinci derecede verilerle uğraşırlar. Çalışma saatleri düzenlidir. Muhasebeciler çalışma esnasında işletme sahipleri, vergi dairelerinin personelleri ve bağlı olduğu meslek kuruluşlarıyla iletişim halindedir.

SERBEST MUHASEBECİ- MALİ MÜŞAVİR ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Serbest muhasebeciler denetim şirketlerinde veya kendine ait özel bürolarında çalışabilme imkânına sahiptirler. Özel sektördeki şirketlerin hızla artması sonucu bu alanda kendini geliştirmiş muhasebecilere her zaman ihtiyaç olacaktır.

SERBEST MUHASEBECİ- MALİ MÜŞAVİR NE KADAR KAZANIR

Serbest muhasebecinin kazanç durumu çalıştığı işyeri, tecrübesi, başarısına göre değişiklik göstermektedir.

SERBEST MUHASEBECİ- MALİ MÜŞAVİR NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren adaylar yeterli puanı aldıktan sonra üniversitelerin “İşletme, İktisat, Maliye, Muhasebe” bölümlerinden herhangi birini tercih ederek 2 veya 4 yıllık bir eğitim alırlar. Daha sonra mezunlar, herhangi bir serbest muhasebecinin yanında 2 yıllık bir staj eğitiminden sonra girdikleri sınavda başarılı olmaları halinde bu unvanı alırlar.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Aktüer

AKTÜER Sigortacılık tekniği ile ilgili yatırım, finansman ve nüfus hareketleri konularında olasılık ve istatistik teorilerini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger