Türk Dili Ve Edebiyatı Öğretmeni

tur-dili-edebiyati-ogretmeniTÜRK DİLİ VE EDEBİYATI ÖĞRETMENİ

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı çalıştığı eğitim kurumlarında, öğrencilere Türk Dili ve Edebiyatı ile ilgili eğitim veren kişidir.

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI ÖĞRETMENİ GÖREVİ

  • Ders vereceği öğrencilerin düzeyine uygun bir çalışma planı yapar.
  • Kendisine ayrılan ders saatlerinde planladığı çalışma doğrultusunda öğrencilere alanı ile ilgili bilgi ve becerilerini kazandırır.
  • Öğrencilerin başarılarını değerlendirerek başarılarını arttırıcı önlemler alır.
  • Alanı ile ilgili gelişmeleri yakından takip eder, ihtiyaçları saptar ve bunların öğretim programlarına yansıtılması için önerilerde bulunur.
  • Nöbetçi olduğu günlerde okulun düzen ve disiplinini sağlar.
  • Sınıf öğretmeni olması halinde öğrencilerin alan ve ders seçmelerine yardımcı olur.

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI ÖĞRETMENİ ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Türk dili ve edebiyatı öğretmenleri sınıfta görev yaparlar. Görevlerini genellik ayakta yürütürler. Çalışma ortamları biraz tozlu ve gürültülüdür.

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI ÖĞRETMENİ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Türk dili ve edebiyatı öğretmenleri, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ortaöğretim kurumlarında veya özel okul ve dershanelerde çalışabilirler. Öğretmenler Türk Dili ve Edebiyatı dersi dışında Türkçe derslerine de girebilme imkânına sahiptirler.

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI ÖĞRETMENİ NE KADAR KAZANIR

Türk dili ve edebiyatı öğretmenleri göreve başlamaları halinde 9. derecenin 1. kademesine göre maaş alırlar. Ayrıca her yıl tüm öğretmenlere verilen eğitim-öğretim tazminatından da faydalanırlar.

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI ÖĞRETMENİ NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren ve yeterli puanı alan adaylar üniversitelerin eğitim fakültelerine bağlı olan “ Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği” bölümünü tercih ederek 5 yıllık bir lisans eğitimi alırlar.

Üniversitelerin fen- edebiyat fakültelerine bağlı olan “Türk Dili ve Edebiyatı” bölümünü tercih eden adaylar 4 yıllık bir lisans eğitiminin ardından, MEB ve YÖK’ün ortaklaşa yürüttüğü 1 yıllık pedagojik formasyon eğitim programına katılmaları ve başarılı olmaları halinde öğretmenlik yapabilirler.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Dil Bilimci

DİL BİLİMCİ Başta ana dil olmak üzere; çeşitli dillerini yapısını, kullanımını ve tarihi ile ilgili …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger