affiliate-marketing
Satış Ortaklığı sistemi

Adım – Adım Affiliate Marketing Rehberi | Siz Neden Kazanmayasınız?

Merhaba,

Satış Ortaklığı Sistemi
Satış Ortaklığı Sistemi

Bu makalemde sizlere Affiliate Sistemi olarak bilinen, dünyada ilk kez 1990 lı yılların başında uygulanmaya başlayan ve günümüzde çığ gibi büyümüş olan “Satış Ortaklığı Sistemi”nden bahsedeceğim.

Ancak hemen belirteyim ki; bu makale yaz-bitir şeklinde olmayacak. Zira bu bağlamda bir çok kural ve yöntem canlı olduğundan dolayı, trendlerde olabilecek değişim ve yenilikleri zaman zaman makaleye yansıtarak güncelleyeceğim.

Gelelim anlatıma…

İnternette zaten bir çok anlatım var, senin farkın ne?” dediğinizi duyar gibiyim…

Şiddetle ek iş yapmak istiyorum diyorsunuz ve aklınıza gelebilecek hemen her ek iş modelini internetten araştırdınız di mi?

Peki, özellikle bu başlık yani “Affiliate Marketing” özelinde neyle karşılaştınız? Belli bir noktaya kadar gerçekten sistemi tanıttılar, hatta kazanç kanıtlarını gösterdiler ve sizi kazanabileceğinize ikna ettiler.

Sonra?

“Hooop, bakın bu işin uzmanları bunlar, ben de bu işi bunlardan öğrendim, çok şanslısınız bu adamlar bunun kitabını yazdılar,  bu siteyi ve bu yazıyı okuduğunuz için normalde “X” TL olan bu e kitabı “Y” Tl ye alabilirsiniz. Hemen sipariş ver ve hemen sen de kazanmaya başla…”

 

Böyle olmadı mı?

Ama 1 dk, ben para kazanmak istiyorum ama yaptığım araştırmalarda sürekli para harcıyorum…

Aslına bakarsanız, genelde “Affiliate Marketing” in kralını yapıyorlar ve potansiyel müşteri de sizlersiniz…

Bu makalede sizlere 2 şeyi taahhüt ediyorum.

  1. Bu sistemi sizlere tamami ile yalın bir şekilde adım-adım anlatacağım.
  2. Diğer sitelerde olduğu gibi, bilginin ucunu gösterip, sizleri herhangi bir kitap vs almaya zorlamayacağım.
Şayet daha evvel ”İş Fikirleri” kategorisinde  yayınladığım 2 makaleyi okuduysanız, ne demek istediğimi daha iyi anlamışsınızdır.

Önce konu bütünlüğü açısından, sizlere aktarmak istediğim mevzulara sırası ile değinelim, ne dersiniz?

Buyurun O halde:

İçerik Başlıkları

Affiliate Marketing Nedir?

Affiliate Marketing
Satış Ortaklığı Sistemi

Yazı girişinde de bahsettiğim gibi, 90’ lı yılların başlarında geliştirilen bir “Satış Ortaklığı” modeli. Şöyle ki, günümüzde bu network’ e inanamayacağınız büyüklükte firmalar da dahil olmuş durumda. Yani bir nev-i kazan kazan modeli ve reklam pastası daha geniş bir tabana bölüştürülmüş durumda.

Affiliate Marketing’ in Gelişimi

Önceden bu reklam işleri nasıldı? TV, gazete gibi görsel ve yazılı reklam modelleri, billboardlar vs. Ancak bu tarz reklamların dezavantajları; hem çok pahalıydı, hem de son kullanıcıya erişme konusunda bir ölçümleme yapamamasıydı. Yani başarı ölçümlenemiyordu.

Sonrasında birileri, asıl reklamın Canlı Reklam olduğu fikrini geliştirdi. Yani Viral Reklam..!

Diyelim ki bir elektrik süpürgesine ihtiyacınız var ve bir yakınınız “X” marka ürünün “Y” modelini kullanıyor ve çok memnun olsun. O ürünün aynısından alma olasılığınız nedir?

Şimdi, o ürünü size tanıtan ve satın almanıza vesile olan yakınınızın o firmaya sağladığı katma değeri düşünebiliyor musunuz? Yani Viral Reklam, o yakınınızın o ürünü size tavsiye etmesi.

Not: Vikipedia’ da viral reklam tanımı şu şekilde: “Viral reklam, internet üzerinde büyük çoğunlukla video yapımı olarak, e-posta yolu veya video paylaşım sitelerinde kullanıcıların ağızdan ağıza yöntemi ile yaydıkları bu yüzden de viral yani virüse benzetilen kendi kendine yayılan yeni nesil bir reklam metodudur.”

Affiliate Marketing’ den Kazanabilir miyim?

Kesinlikle Evet..!

Bu şekilde ek gelir sağlayan bir çok kişi tanıdım. Hatta gerçek işlerinden ayrılıp, tamami ile bu iş üzerinden geçimlerini sağlayan ve hatırı sayılır miktarlarda para kazananları biliyorum.

Zira bu konu çok büyük bir pasta ve bu pastada çalışan herkese pay var. (Elbetteki çalışma performansı kadar)

O halde asıl  soru şu:

Affiliate Marketing’ den Nasıl Kazanacağım

Bu konuda planlama yapmak şart. Çünkü yapacağınız iş, yukarıdaki örnekte bir yakınınızın size yaptığı… Yani bir ürünün satışına aracılık etmek

Peki  Affiliate Marketing’ de Ne Tür Ürünler Var?

Aklınıza gelebilecek hemen her türlü ürün. Giyimden sağlığa, uçak biletinden elektroniğe, tatilden kişisel bakım ürünlerine kadar çok geniş bir yelpaze…

Riskli mi?

Şayet güvenilir bir ajansla çalışırsanız hiçbir riski yok. Zira genelde çok büyük markaların da reklamı dönüyor ve siz sadece satıcı ile alıcıyı buluşturduğunuz için komisyonunuzu alıyorsunuz.

Not: Güvenilirliği kanıtlanmamış ajanslardan, ne olduğu belirsiz ürünlerin satışına aracılık etmenizi önermem.

Tamam İkna Oldum, Şimdi Ne Yapacağım?

Elbette öncelikle “Güvenilir” ajanslara üye olmanız gerekiyor. Bu üyelik tamami ile ücretsiz. Ben bu konuyu hazırlarken oldukça geniş çaplı bir araştırma yaptım ve önerilerimi elbette sizlerle paylaşacağım. Ancak bu konuda iyi bir gelir elde etmek istiyorsanız bir bloğunuzun (website) olması şart gibi gözüküyor. Neden diye soracak olursanız, bir çok ajans üyeliği yayında olan web siteniz olmasına bağlı.

Dilerseniz Blog Açma ile alakalı şu konuma göz atabilirsiniz>>>

Sisteme bir kez üye olduktan sonra, ilgili ajansların çalıştığı reklam modellerinden dilediğinizi uygulayabilirsiniz, o size kalmış.

Bu reklam modelleri neler?

CPC:

Cost Per Click, yani tıklama başı ödeme demektir. (Size verilen referans link veya sitenizde yayınladığınız reklamlar tıklandıkça tıklama başına ödeme alırsınız.)

CPI:

Cost Per Install, yani her hangi bir dijital ürüne yükleme başına alacağınız ücret. (Size verilen referans link veya sitenizde yayınladığınız reklamlar vasıtası ile, yönlendirdiğiniz dijital ürünü kullanıcıların yüklemesi başına ödeme alırsınız.)

Incent:

Teşvik Etmek. Potansiyel müşterilerinizi herhangi bir şeye teşvik etmeniz üzerine kurulu bir sistem. (Örnek Otel teşvikleri)

MOBİL:

Mobil sistemler üzerinden her türlü pazarlama tekniği. (örneğin bir uygulamayı kullanmaya teşvik etmek)

Oyun:

Her hangi bir oyunu oynamaya teşvik etmek

Özel Kampanya:

İlgili ajans panelinden bu konuda duyuru yapılır. Buna göre onay alırsanız kullanabilirsiniz.

Satış:

Herhanggi bir ürünün satışı (örneğin e-book satışı)

Üyelik:

Her hangi bir hizmet sağlayana üyelik kazandırma

Video izleme:

Her hangi bir videonun izlenmesini sağlamak. Yönlendirdiğiniz izleyici başına ücret alırsınız.

Install:

Her hangi bir dijital ürünün yüklenmesi başına ücret alırsınız.

Not: Örneğin bu siteyi ve bu makaleyi detaylı bir şekilde inceleyin. Ne tür gelir modelleri kulanmışım bir göz atın. Zira bu sitenin ve bu makalenin amacı da gelir elde etmek. Peki diğerlerinden farkı ne? Herhangi bir şeyi satın almaya, tıklamaya vs zorlamıyorum.

Şimdi Sırada Ne Var?

Elbette ki yukarıda saydığım gelir modellerini bize sunan hizmetleri veya ajansları bulup üye olmak.

Başlayalım o halde…

Hemen her webmaster bilir ki, CPC  konusunda dünyanın öncüsü, Google’ ın bir hizmeti olan AdSense’ dir. Şu kadar ki, bu hizmetten tahmin edemeyeceğiniz kadar kazanan webmaster’ lar biliyorum.

Not: AdSense hesap açma ve hesabı onaylatma ile ilgili şu makaleye göz atabilirsiniz >>>

Bunun haricinde, Türkiye’ de oldukça etkili bir AdSense alternatifi, AdMatic’ tir… Aynı zamanda Google partneri olan şirket, AdSense hesabı olmayan veya AdSense politikaları ile başı derstte olan yayıncılar için güçlü bir alternatiftir. Ve bu panelden alınan reklam kodları, AdSense ile birlikte yayınlanabilir.

Son olarak Reklam Store u da web yayıncılarına önerebilirim. Eğer bir web sitesi sahibi iseniz bu platformdaki değişik gelir modellerinden kazanç elde edebilirsiniz.

Bu üç paneli kullanabilmeniz için bir web sitenizin olması gerekiyordu.

Şimdi gelelim, web sitesi haricinde çeşitli kazanç modelleri sunan ajanslara…

Not: Bu sitelerden bazılarına üye olabilmek için bir web sitenizin olması gerekli olabilir ancak sisteme üye olduktan sonra değişik gelir modelleri üzerinde çalışabilirsiniz. (Face Book reklam, e-posta satış, vs)

Hangi sistemlerden gelir elde edebilirim?

Premiun içerik başlangıcı

Premiun içerik sonu

Link Kısaltma Servisleri

Herhangi bir platformda paylaştığınız herhangi bir linki (video, makale linki vs) link kısaltma servisleri aracılığı ile elde ettiğiniz kısa linki paylaşma üzerine kurulmuş bir gelir modelidir. Paylaştığınız kısa linke tıklayan bir kullanıcı, öncelikli olarak servisin reklam yayınladığı bir arayüze gider ve yaklaşık 5 sn reklam görüntüleyerek sonrasında asıl içeriğe yönlendirilir. Böylelikle tıklama başı ücret ödenir.

(Konu ile ilgili ileride detaylı bir makale paylaşacağım ancak şimdilik fikir vermesi açısından yazdım. Aşağıda birkaç öneri site görebilirsiniz.)

LinkShrink | Üye olmak ve sistemi incelemek için tıklayınız >>>

Link.tl | Üye olmak ve sistemi incelemek için tıklayınız >>>

(Güvenilir sistemler buldukça linklerini ekleyeceğim. Takipte kalın..!)

Elimden geldiğince bu sistemi, artılarını ve eksilerini anlatmaya çalıştım. Umarım siz de bir kazanç kapısı elde edebilirsiniz. Şayet anlamadığınız yerler varsa, konu altından yorum formu aracılığı ile sorabilirsiniz. Sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyacağımı bilmenizi isterim.

Ancak özellikle altını çizerek söylüyorum, bu işlere girerken gelir tahminlerinizi tamami ile bu kazançlara bağlamayın. Bir nev-i cep harçlığı gibi düşünün.

Ancak kesinlikle sistemli ve programlı çalışın.

Son olarak, kesinlikle bir web sitesi oluşturun… Zira bu işlem, belki de kendiniz için yapacağınız en büyük girişim olacak..

Başka gelir yöntemleri anlatımında ve başka makalelerde görüşmek üzere…

Sağlıcakla kalın…

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Blog Açarak Para Kazanmak

Mademki mevzumuz iş fikirleri, o halde işe en basit olanından başlayalım, ne dersiniz? En basiti …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger