Zihinsel Engelliler Öğretmenliği

zihinsel-engelliler-ogretmenligiZİHİNSEL ENGELLİLER ÖĞRETMENLİĞİ

Zihinsel Engelliler Öğretmenliği çalıştığı özel ya da devlet kurumlarında zihinsel özürlü öğrencilere bazı bilgileri, yetenekleri ve tutumları kazandırmak amacıyla eğitim veren kişidir.

ZİHİNSEL ENGELLİLER ÖĞRETMENLİĞİ GÖREVİ

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından iletilen öğretim programları doğrultusunda, zihin özürlü öğrencilere bilgilerin nasıl ve hangi yöntemlerle öğretileceği konusunda öğretmenlere bilgilendirmeler yapılmaktadır. Zihinsel özürlü olan çocuklara kişiliklerini kazandırmak ve bireyi hayata hazırlamak için sabırla, sevgiyle çocuğun kişisel özellikleri dikkate alarak uygulamakla görevlidir. Çocukların davranışlarını gözlemlemek ve yeteneklerini geliştirme doğrultusunda birtakım çalışmalar yapmakla görevlidir. Zihinsel Engelliler Öğretmeni, zihinsel engelli öğrencilerin eğitim sırasında öğrenciye rehberlik etmeli, iyi alışkanlıkları kazandırmak için uğraşmalı ve kötü alışkanları kazanmaması için tedbirler almalıdır. Okulda nöbetçi olduğu zamanlarda düzen ve disiplini sağlamalı, bunu sağlaması için de bu mesleği seçenlerin disiplinli ve düzenli olması gerekmektedir.

ZİHİNSEL ENGELLİLER ÖĞRETMENİ ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Yorgunluğa alışkın, temizliğe önem veren, gürültüden aşırı rahatsız olmayan kişilerin bu mesleği tercih etmesi doğru olur. Çünkü zihinsel engelli öğrencilerle uğraştığınızda gürültüye maruz kalabilir, çocukların sürekli çevresinde bulunmanız gerektiği için de yorulabilirsiniz.

ZİHİNSEL ENGELLİLER ÖĞRETMENİ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Mesleğe sahip olan öğretmenlerin çoğu Milli Eğitim Bakanlığında görev almaktadır. Branş derslerine girmeyen Zihinsel Engelliler Öğretmenleri, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından “Zihinsel Engelliler Öğretmenliği” olarak atanmaktadırlar.

ZİHİNSEL ENGELLİLER ÖĞRETMENİ NE KADAR KAZANIR

Eğer ilk beş tercihinde biri bu öğretmenlikse Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sınırlı sayıda burs verilmektedir. Ayrıca lisans eğitimi alırken Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun Burs ve Kredi imkânlarından ya da çeşitli diğer kuruluşların bu imkânlarından yararlanabilirler. Mesleğe başladığınız ilk zamanlarda (günümüzde) asgari ücretin 2-3 katı arasında bir gelir elde edersiniz. Bu miktar derecenize göre artış gösterir.

ZİHİNSEL ENGELLİLER ÖĞRETMENİ NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına girdikten ve yeterli puanı aldıktan sonra üniversitelerin Eğitim Fakültelerinde bulunan “Zihin Engelliler Öğretmenliği, Özel Eğitim Öğretmenliği, Özel Eğitim” gibi tercihlerde bulunarak 4 yıllık bir lisans eğitimi alabilirsiniz.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Dil Bilimci

DİL BİLİMCİ Başta ana dil olmak üzere; çeşitli dillerini yapısını, kullanımını ve tarihi ile ilgili …

1 Yorum

  1. Düşünüyorum bu bölümü. İnşallah kazanırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger