Meslek Seçimi
Meslek seçimi ile ilgili makale

Meslekleri Tanımak

Birey kendini tanıdıktan sonra, ilgi duyduğu meslekleri de tanımalıdır. 

Birey,  yaşamının büyük bir bölümünde çalışacak olduğu meslek dalı ile ilgili gerekli araştırma ve inceleme çalışmalarını yapmalıdır. Bu çalışmalar arasında; seçtiği mesleğin yaptığı temel görevler, çalışma ortamı, çalışma koşulları, mesleğe hazırlanma, çalışanlarda aranan nitelikler, meslekte ilerleme, iş bulma olanağı, mesleğin geleceği, meslekteki kazancı vb. konular yer almaktadır. Birey bu araştırmaların ardından, kendi özelliklerini ve düşündüğü mesleğin özelliklerini karşılaştırarak sağlıklı bir karar vermelidir. Birey kendi özelliklerini tanımlaması esnasında, kendini olmak istediği gibi düşünmemeli, aksine kendisini olduğu gibi objektif olarak tanımlamalıdır. İlgi duyduğu mesleklerin olumlu veya olumsuz yönlerini iyice bilmelidir. Bireylerin kendilerine uygun meslek seçimini yapabilmeleri için kendi kararını kendisinin vermesi, vermiş olduğu karar doğrultusunda anne-babasını ikna etmesi ve anne-babasının da gencin vermiş olduğu karara saygı göstermesi gerekir.

Kişilik özellikleri ve yetenekleri doğrultusunda bilinçli bir meslek seçen toplumda sağlıklı, mutlu ve kendisiyle barışık insanların sayısı da artacaktır. Bu nedenle bireylerin meslek seçimi hem kendileri hem de toplumların geleceği açısından büyük önem teşkil etmektedir. Bireysel yönden kendini geliştiren insanlar aynı zamanda içinde yaşadığı toplum için de bir gelişim sağlarlar.

Meslekleri Tanıma İle İlgili İpuçları

  • Seçecek olduğu meslek konusunda sıkıntı yaşayan bireyler öncelikle Danışman Öğretmenleri ve Rehberlik Uzmanları vasıtasıyla bilgi almalıdırlar.
  • Seçmeyi planladığınız meslek konusundaki seminerleri ve üniversiteleri ziyaret ediniz.
  • Seçmeyi planladığınız meslek için, o meslekte çalışan meslek mensuplarıyla görüşünüz ve merak ettiğiniz soruları sorarak onların görüşlerini alınız.

Seçecek olduğunuz meslekte çalışanların; çalışma ortamı, çalışma koşulları, iş kıyafetlerini, iş içinde karşılaştıkları güçlükleri, çalıştıkları işin olumlu veya olumsuz yönleri, meslekteki ilerleme, kazançlarının ne kadar olduğu ve mesleğin geleceği hakkında bilmek istediğiniz tüm soruları sorunuz. 

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

1 Yorum

  1. Güzel bir anlatım olmuş. Teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger