Meslek Seçimi
meslek seçiminin önemi

Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

İçerik Başlıkları

MESLEK SEÇİMİ NASIL YAPILMADIR

Meslek seçimi, bireyler için çok önemli bir karardır. Bireylerin bu konuda ne istediğini bilmelidir. Görüyoruz ki günümüzde bu seçimlerden hangisinde karar kılacağımız konusunda zorlanıyoruz. Bir anda verilmeyen bir karar olan bu seçim, yaşam boyu devam eden bir süreçtir. Meslek seçiminde sosyal, kültürel, yaşantılardan etkilenmekle birlikte içsel dünyamızı oluşturan psikolojik algılar ve ebeveyn tutumları birey üzerinde etkin rol oynamaktadır.

DOĞRU MESLEK SEÇİMİ İÇİN NASIL BİR YOL İZLEMELİYİZ

Sağlıklı kararlar verebilmeniz için öncelikle kendinize bazı soruları yöneltmeniz gerekmektedir. Bu sorular ve cevaplar doğrultusunda neyi istediğinize karar verebilirsiniz.

Hangi Alanlarda Yetenekliyim?

Burada birey kendisine neleri yapabileceğini, hangi derslerde daha başarılı olduğunu sorar ve cevaplar sonucunda bir sonuç ortaya çıkar. Yetenek kelimesi meslekte temel bir ihtiyaçtır. Bu sorunun hayatımızı nasıl etkileyeceği konusunda bir örnek verecek olursak cümle kurmakta zorlanan birinin yani Türkçesi zayıf olan bireyin Edebiyat bölümlerinde, Edebiyat Öğretmenliğinde başarılı olması zordur. Bu soruyla birey kendi yeteneklerini keşfetmelidir.

Neleri Yapmaktan Hoşlanırım?

Bu soru ise hangi işten zevk alabileceğiniz konusunda size yardımcı olacaktır. Burada yapmaktan keyif aldığınız işler bu noktada bireye ipucu olacaktır. Bu kısımda dikkat edilecek husus ilginin geçici bir ilgi olmamasıdır. Yeteneklerimiz ile hoşlandıklarımız arasında eğer kesişen nokta varsa o mesleği kaçırmayın.

Kişilik Özelliklerim Seçeceğim Mesleğe Uygun Mu?

Kişilik özelliklerinizi göz önünde bulundurarak meslek seçiminizi yapmalısınız. Kelime üretmekte zorlanan, ikna kabiliyeti zayıf bireyler için pazarlama sektörü yanlış bir tercih olacaktır. Seçeceğiniz meslekle kişisel özelliklerinizin örtüşmesi o işten keyif alacağınızın da bir göstergesi olabilir.

Beklentilerim ve Mesleki Değerlerim Neler?

Birey meslek sahibi olduktan mesleki hayatında elde etmek istediği olanakların tamamı mesleki değerleri oluşturur. Kimileri kariyer için meslek seçerken kimileri de bir gelir elde etmek için meslek seçmektedir. Mesleki değerleri kendisine sağlayacak uygun bir mesleği seçmek bireyi tatmin eder.

Meslek Seçiminde Size En Uygun Olanı Seçin

Bu sorular doğrultusunda size en uygun olan meslek seçimini gerçekleştirebilirsiniz. Meslekte karar kıldıktan sonra kendinize belli bir süre sonra tekrar bu soruları sormanızda fayda var. Hayatınız boyunca sürekli mesleğinizle uğraşacağınız için meslek seçiminde dikkatli olmalısınız. Seveceğiniz mesleği yapmak sizin mutluluğunuzu sağlayacaktır. Meslek Seçimi

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger