Eczacı

eczacilikECZACI

Doktorlar tarafından verilen reçetelerdeki ilaçları hazırlayarak müşteriye satan ve gerektiğinde ilaçların geliştirilmesi ve analizi ile ilgili araştırmalar yapan kişidir.

ECZACI GÖREVİ

  • Reçetedeki ilaçları hazırlayarak hastaya verir.
  • İlaçların nasıl alınması ile ilgili müşteriye bilgi verir.
  • Kendisi tarafından hazırlanması istenen ilaçları formülüne uygun olarak hazırlar.
  • Zehirli maddeleri içeren reçetelerin kayıtlarını tutar. Veteriner ilaçları, tarım ilaçları, tuvalet ve kozmetik ürünlerinin kullanılmaları konusunda tavsiyelerde bulunur.
  • Laboratuvarlarda araştırma ve geliştirme çalışmaları yapar.

ECZACI ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Eczacılar genellikle kendilerine ait eczanelerde, araştırma yapılan laboratuvarlarda, devlet kurumlarının sağlık ile ilgili bölümlerinde nadiren de ilaç fabrika ve depolarında görev yaparlar. Çalışma ortamları çok hijyenik ve ilaç kokuludur. Eczacılar kendilerine gelen müşteriler ve zaman zaman doktorlar ile iletişim halinde bulunurlar. Eczacılar belirlenen program dâhilinde haftada 1 veya 2 kez nöbet tutarlar.

ECZACI ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Eczacılar; Sağlık Bakanlığına bağlı birimlerde, laboratuvarlarda, kalite-kontrol birimlerinde, şahıslarına ait veya hastanelerde bulunan eczanelerde çalışırlar. Eczacılar kendilerine ait bir işyeri açabildikleri için iş bulma konusunda sıkıntı çekmezler. Ayrıca son yıllarca ilaç mümessili olarak çalışan eczacı sayısı da bir hayli artmaktadır.

ECZACI NE KADAR KAZANIR

Kamu kurum ve kuruluşlarına bağlı olarak çalışan eczacılar,  sağlık hizmeti sınıfında bulunan çalışanların aldığı kadar bir maaş alırlar. Ayrıca bu grubun aldığı zam ve tazminatlardan yararlanabilirler. Kendi eczanelerinde çalışanların kazandığı ücret ise eczanenin bulunduğu konum ve iş yoğunluğuna göre değişmektedir.

ECZACI NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren ve yeterli puanı alan adaylar üniversitelerin eczacılık fakültelerinin “Eczacılık” bölümünü tercih ederek 4 yıllık bir lisans eğitimi alırlar.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Ambulans Ve Acil Bakım Teknikeri

AMBULANS VE ACİL BAKIM TEKNİKERİ Kaza, yangın vb. felaketler sonucunda yaralananlar ve kalp krizi, solunum …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger