Diş Protez Teknisyeni

DİŞ PROTEZ TEKNİSYENİ

Diş hekiminin belirlemiş olduğu ölçülere göre hastanın eksik olan diş ve ağız dokularını tamamlayan, düzenleyen, proteze diş köprülerini yapan kişidir.

DİŞ PROTEZ TEKNİSYENİ GÖREVİ

  • Diş doktorunun aldığı ağız kalıbı üzerine alçı ile suyu karıştırarak, elde ettiği hamuru döker ve alçı modeli oluşturur.
  • Oluşturmuş olduğu alçı kalıptan akrilik denilen maddeyi çıkarır.
  • Diş hekimi tarafından prova edilen dişleri mumlayarak diş eti şeklini verir.
  • Dişleri plastik kalıba yerleştirir ve daha sonra tesviye işlemini uygular.
  • Protezlerin cilasını yapar.
  • Kırılan protezleri tamir eder.
  • Çarpık dişlerin düzeltilmesi için bağlama kanallarını hazırlar.
  • Kullandığı aletlerin günlük bakımını yapar.

DİŞ PROTEZ TEKNİSYENİ ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Teknisyenler diş laboratuvarlarında görev yaparlar. Metal döküm ve metal tesviye işlemlerinin yapıldığı laboratuvarlar tozlu ve gürültülü olabilmektedir. Çalışmaları sırasında birinci derecede malzeme ve aletlerle ilgilenirler. Teknisyenler, diş hekimleri ile sürekli iletişim halindedirler.

 DİŞ PROTEZ TEKNİSYENİ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Meslek elemanları özel diş laboratuvarlarında, kamu ve özel hastanelerde ve kliniklerde iş bulabilirler. Özel sektörde iş bulma olasılıkları kamuya göre biraz daha fazladır.

DİŞ PROTEZ TEKNİSYENİ NE KADAR KAZANIR

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan teknisyenler, sağlık hizmetleri sınıfından asgari ücretin yaklaşık 2-3 katı tutarında maaş alırlar. Özel sektörde çalışan teknisyenler ise işyerinin durumuna ve kişinin becerisine göre değişen miktarlarda maaş alırlar.

DİŞ PROTEZ TEKNİSYENİ NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren ve yeterli puanı alan adaylar, üniversitelerin sağlık hizmetleri meslek yüksekokuluna bağlı olan “Diş Protez Teknolojisi” bölümünü tercih ederek 2 yıllık bir ön lisans eğitimi alabilirler.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Dokümantasyon Ve Enformasyon Elemanı

DOKÜMANTASYON VE ENFORMASYON ELEMANI Herhangi bir bilgiye en hızlı, en doğru ve en ekonomik şekilde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger