Diyetisyen (Beslenme Uzmanı)

diyetisyenDİYETİSYEN(BESLENME UZMANI)

İnsanların yeterli, sağlıklı ve dengeli beslenebilmeleri için yardımcı olan ve onların ekonomik, sağlık vb. durumlarını gözeterek bu doğrultuda beslenme programı hazırlayan kişidir.

DİYETİSYEN(BESLENME UZMANI) GÖREVİ

  • Yiyeceklerin işlenmesi, hazırlanması, pişirilmesi esnasında oluşan değişikliklerin insan vücudundaki etkisini inceler.
  • İnsanların yanlış beslenme alışkanlıklarını belirler. Yetersiz ve dengesiz beslenmeye karşı önlemler alır.
  • Kişilere uygun besin analizleri yaparak bu doğrultuda bir yemek listesi hazırlar.
  • Toplumu ve bireyleri sağlıklı beslenme konusunda bilgilendirerek onlara yardımcı olur.

DİYETİSYEN(BESLENME UZMANI) ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Diyetisyenler; okullar, hastaneler, yurtlar ve fabrikalarda görev alırlar. Görev yerleri genellikle temizdir. Ancak mutfak denetimini gerçekleştirirken nemli ve yiyecek kokulu yerlerde bulunabilirler. Görevlerini genellikle oturarak yürütürler. Diyetisyenler kendisine danışan kişiler ve görev yaptığı kurumdaki çalışanlar ile iletişim halinde bulunurlar.

DİYETİSYEN(BESLENME UZMANI) ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Diyetisyenler; öğretim kurumları, halk sağlığı hizmet merkezleri, klinik diyetisyen olarak hizmet veren sağlık kuruluşlarında ve yataklı tedavi kurumlarında, toplu beslenme yapan kuruluşlarda, özel beslenme ve spor merkezlerinde görev alabilirler.  Ayrıca kendilerine ait özel iş yeri de açabilirler.

DİYETİSYEN(BESLENME UZMANI) NE KADAR KAZANIR

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmakta olan diyetisyenler “Devlet Memurları Yasası” hükümlerine göre belirlenen bir ücret ve yan ödeme alırlar. Özel sektörde çalışanlar ise bilgi, beceri ve deneyimlerine göre günümüz asgari ücretin yaklaşık 3-4 katı maaş alabilirler.

DİYETİSYEN(BESLENME UZMANI) NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren ve yeterli puanı alan adaylar, üniversitelerin “Beslenme ve Diyetetik” bölümlerini tercih ederek 4 yıllık bir lisans eğitimi alırlar.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Dokümantasyon Ve Enformasyon Elemanı

DOKÜMANTASYON VE ENFORMASYON ELEMANI Herhangi bir bilgiye en hızlı, en doğru ve en ekonomik şekilde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger