Yeminli Mali Müşavir

yeminli-mali-musavirYEMİNLİ MALİ MÜŞAVİR

Kişi ve şirketlere ait işletmelerin muhasebe sistemlerini kuran ve muhasebe, finans, mali konularda belgelere dayanarak inceleme ve denetim yapan, mali tabloların ve beyannamelerin yasa ve yönetmelik hükümleri, muhasebe prensipleri ile muhasebe standartlarına uygunluğunu ve hesapların denetim standartlarına göre incelendiğini onaylayan kişidir.

YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİR GÖREVİ

Yeminli Mali Müşavirler, serbest muhasebeci ve mali müşavirlerin yaptığı görevlerin dışında asıl görevleri tasdik işlemlerini yapmaktır. Yapmış oldukları tasdik işlemlerini Maliye ve Gümrük Bakanlığınca belirtilen yönetmelikler doğrultusunda gerçekleştirirler.

Yeminli Mali Müşavirler yapmış oldukları tasdik işleminin doğruluğundan kendileri sorumludurlar. Yapmış oldukları tasdikin doğru olmaması halinde, oluşabilecek zararlardan (vergi kaybı, ceza vb.)kendileri sorumlu olurlar.

YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİR ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Yeminli Mali Müşavirler kapalı ortam olan büro ortamında çalışırlar ve görevlerini oturarak yürütürler. Görevleri esnasında birinci dereceden veriler ile ilgilidirler. Çalışma saatleri düzenlidir. Müşavirler çalışırken işletme sahipleriyle, Maliye Bakanlığı personeliyle ve meslektaşları ile iletişim halinde olurlar.

YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİR ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Yeminli Mali Müşavirler kendilerine ait büro açabilirler veya özel işletmelerde çalışabilirler. Günümüzde işletmelerin artmasına bağlı olarak ticaret, finans ve endüstri sektöründe meydana gelen mali ve ekonomik sorunlar dolayısıyla bu alanda kendini yetiştirmiş müşavirlere duyulan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır.

YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİR NE KADAR KAZANIR

Yeminli Mali Müşavirlerin kazanç durumları denetim yaptığı iş yerine, tecrübesine, başarısına ve iş kapasitesine göre değişiklik göstermektedir.

YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİR NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren adaylar yeterli puanı aldıktan sonra üniversitelerin “İşletme, İktisat, Maliye, Muhasebe” bölümlerinden herhangi birini tercih ederek 4 yıllık bir lisans eğitimi alırlar. Daha sonra mezunlar serbest muhasebeci olabilmek için sınava girerler. En az 10 yıl serbest muhasebeci olarak çalışan kişilerin daha sonra “Yeminli Mali Müşavirlik” sınavına girmeleri ve başarılı olmaları gerekir.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Aktüer

AKTÜER Sigortacılık tekniği ile ilgili yatırım, finansman ve nüfus hareketleri konularında olasılık ve istatistik teorilerini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger