Aktüer

aktuerAKTÜER

Sigortacılık tekniği ile ilgili yatırım, finansman ve nüfus hareketleri konularında olasılık ve istatistik teorilerini uygulayan, tablolar hazırlayan ve raporlar oluşturarak kesin hesapları onaylayan kişidir.

AKTÜER GÖREVİ

  • Aktüerin en önemli görevi sigorta programları hazırlamaktır.
  • Sigortası yapılan insan, eşya, mal vb. ürünlerde ortaya çıkan kayıp ve hasar miktarlarını belirler.
  • Kaza, yangın ve ölüm gibi felaketlerin oluşma sıklığına bakarak bu durumların gelecekte ortaya çıkabilme olasılığını hesaplar.
  • Ortaya çıkan sonuçları tablo ve grafiklerle gösterir.
  • Tablo ve grafikler yardımıyla çalıştığı sigorta şirketinin veya sosyal güvenlik kurumunun yükümlülüklerini belirler.
  • Kar payı ve yedek kaynakları hesaplar.
  • Çalıştığı sigorta şirketinin finansal raporlarını hazırlar.

AKTÜER ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Aktüerler görevlerini büro ortamında yürütürler. Çalışma esnasında birinci derecede sayısal verilerle ilgilidirler. Çalışma saatleri genellikle düzenlidir. Bazı zamanlar hafta sonları çalışabilirler veya fazla mesaiye kalabilirler.

AKTÜER ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Aktüerler; bankalarda, sigorta şirketlerinde ve sosyal güvenlik kuruluşlarında çalışabilme imkânına sahiptirler. Piyasa içinde önemli bir rekabet yaşanmakta olup bu alanda yetişen fazla meslek elemanı olmadığı için, meslek elemanları rahatlıkla iş bulabilirler.

AKTÜER NE KADAR KAZANIR

Meslek elemanlarının aldığı ücret şirket ya da kurumların durumlarına ve kişinin tecrübesine göre değişiklik göstermektedir. Aktüerlerin asgari ücretin 4-7 katı arasında değişen miktarda ücret kazandıkları bilinmektedir.

AKTÜER NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren ve yeterli puanı alan adaylar, üniversitelerin “Aktüerya” veya “Aktüerya Bilimleri” bölümünü tercih ederek 4 yıllık bir lisans eğitimi alabilirler.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Bankacılık Meslek Elemanı

BANKACILIK MESLEK ELEMANI Bankaların ve finans kuruluşlarının para kaynaklarıyla ilgili bölümlerinde çalışan kişidir. BANKACILIK MESLEK …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger