Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi

deniz-ulastirma-isletme-muhendisiDENİZ ULAŞTIRMA İŞLETME MÜHENDİSİ

Ticaret yapan gemilerin verimli bir şekilde işletilmesi için limanların yönetimi alanında çalışan kişidir.

DENİZ ULAŞTIRMA İŞLETME MÜHENDİSİ GÖREVİ

Deniz ulaştırma işletme mühendisleri uzak yol vardiya mühendisi veya uzak yol vardiya zabiti olarak deniz ticaret filosunda çalışır ve şu görevleri yapar;

  • Sorumlu olduğu gemilerin güvenli bir biçimde çalıştırılmasını ve işletilmesini sağlar.
  • Gemideki yüklerin ilgili limanlara teslimini sağlar.
  • Limanda deniz ticareti ile alakalı tüm işleri yürütür.
  • Yönetim kadroları ve teknik kadrolar arasındaki iletişim ağını sağlar.

DENİZ ULAŞTIRMA İŞLETME MÜHENDİSİ ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Mühendisler gemiler veya limanlarda çalışırlar. Zaman zaman denizde açık havada bazen de büro ortamında çalışır. Büro ortamında çalıştığı zamanlarda çalışma ortamı temiz ve düzenli, gemilerde çalıştığı zamanlarda ise sıcak, soğuk, nemli, gürültülü, tozlu, sarsıntılı ve ani ısı değişimlerine maruz kalabilmektedir. Çalışmaları sırasında emri altında çalışan personelle, yerli ve yabancı işletmelerin elemanlarıyla ve deniz sigorta şirketi elemanları ile iletişim halinde olurlar. İş gereği zaman zaman denizaşırı ülkelere seyahat edebilirler.

DENİZ ULAŞTIRMA İŞLETME MÜHENDİSİ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Meslek elemanları resmi ve özel deniz ticaret firmalarında, uluslararası sularda çalışan acente ve şirketlerde, liman ve liman işletme kuruluşlarında, denizcilikle ilgili sigorta ve finans kuruluşlarında, kaptan veya gemi makine mühendisi olarak çalışabilirler.

DENİZ ULAŞTIRMA İŞLETME MÜHENDİSİ NE KADAR KAZANIR

Meslek eğitimini tamamlayan adaylar işe başlamaları halinde; denizde çalışanlar asgari ücretin 5 katı, karada çalışanlar ise 3 katı civarında maaş kazanırlar.

DENİZ ULAŞTIRMA İŞLETME MÜHENDİSİ NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren ve yeterli puanı alan adaylar, İstanbul Üniversitesi Mühendislik fakültesine bağlı olan “Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği” bölümünü tercih ederek 4 yıllık bir lisans eğitimi alırlar.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Dokümantasyon Ve Enformasyon Elemanı

DOKÜMANTASYON VE ENFORMASYON ELEMANI Herhangi bir bilgiye en hızlı, en doğru ve en ekonomik şekilde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger