Anahtarcı (Çilingir)

anahtarciANAHTARCI (ÇİLİNGİR)

Açılmayan kasa, kapı, otomobil, masa ve dolap gibi eşyaların kilitlerini açan, kilide ve anahtar numunesine göre anahtar kopyası yapan, kilit bakım ve onarım işlemini yapan kişidir.

ANAHTARCI (ÇİLİNGİR) GÖREVİ

  • Numune anahtara “chip” kontrolü yapar.
  • Kendisine verilen anahtarın kopyasını çıkartır.
  • Her bir anahtarı ayrı ayrı kodlar.
  • Maymuncuk hazırlar.
  • Herhangi bir yerin kapısını açacağı zaman kilit açma tutanağı doldurur.
  • Kilidi açar ve kilide uygun anahtar yapar.
  • Kilitlerin tüm tamir ve bakım işlemlerini yapar.

ANAHTARCI (ÇİLİNGİR) ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Anahtarcılar genellikle kapalı ortamlarda, kendilerine ait iş yerlerinde çalışırlar. İşin durumuna göre açık havada da çalışabilirler. Çalışma ortamları titreşimli, gürültülü, kirli ve yağlıdır. Zaman zaman nemli, tozlu ve soğuk havalarda çalışabilirler. Çalışma saatleri düzenlidir.

ANAHTARCI (ÇİLİNGİR) ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Yeterli deneyime ve sermayeye sahip olan anahtarcılar(çilingirler) kendi işyerlerini açabilirler. Özellikle bu meslek, kişinin kendi işini kurmaya çok uygundur. Bunun yanında meslek elemanları bir başka anahtarcının yanında da çalışabilirler.

ANAHTARCI (ÇİLİNGİR) NE KADAR KAZANIR

Bir başka anahtarcının yanında çalışan anahtarcılar en az asgari ücret tutarında maaş alırlar. Kendi işyerini açan meslek elemanları ise asgari ücretin 2-3 katı civarında ücret kazanabilmektedirler.

ANAHTARCI (ÇİLİNGİR) NASIL OLUNUR

Yeterli müracaat olması durumunda mesleğin eğitimi, tüm mesleki eğitim merkezlerinde verilmektedir. Çıraklık eğitimine başvurabilmek için; 14 yaşını doldurmuş olmak, en az ilköğretim mezunu olmak ve sağlık yönünden bu mesleği yapabilmeye uygun olmak gerekmektedir. İlköğretim mezunları için mesleğin eğitim süresi 2 yıl, lise veya dengi okul mezunları içinse 1 yıldır.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Aşçı

AŞÇI Bir işletmeye veya kuruluşa bağlı olarak; günlük olarak hazırlanması gereken yiyecekleri, belli bir program …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger