Basketbolcu

BASKETBOLCU

El ile topu karşı potaya atma oyununa dayanan, beşer kişilerden oluşan takımlar arasında oynanır. Temel eğitim alınması ile ücret karşılığı sözleşmeyle bağlı bulunduğu spor kulübünde lisanslı olarak ve kurallara bağlı kalmak koşuluyla görevini yerine getiren sporcu kişidir.

BASKETBOLCU GÖREVİ

  • Sezon önünde takımla birlikte çalışmalar sürdürür, sezon içi çalışmalara ve kamplara katılır.
  • Çalışma programları antrenörlerin kontrolünde uygulanır.
  • Maç takvimlerini takip ederek takımlar birlikte tüm basketbol karşılaşmalarına ve turnuvalara katılır.
  • Takın antrenörün maç öncesi, esnası ve sonrasında vereceği taktikleri dinler ve uygular
  • Sağlık kontrolleri ve beslenme kontrolleri sağlanır ve sakatlıklar kulüp doktoruna bildirili ve tedavisi yapılır.
  • Takımın yapmış olduğu toplantılara katılır.
  • Oyun kurallarına uygun şekilde, hakeme, rakibe ve takım arkadaşlarına karşı saygılı ve centilmen hareketler sergiler.
  • Davet edilmesi halinde milli takım kampına dahil olur ve karşılaşmalara katılır.
  • Ruhi ve bedeni sağlığı korur, sporcuya zarar verebilecek bütün kötü alışkanlıklardan uzak durur.

BASKETBOLCU ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Kapalı spor salonunda çalışan oyuncuların çalışma ortamları temiz ve sıcaktır. Çalışma ortamı aynı zaman gürültülüdür. Düzenli ve disiplinli yaşamlarının olması gerekir. Meslek sahipleri takım arkadaşları, koçlar ve diğer kişilerle iletişim halindedir.

BASKETBOLCU ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Günümüzde basketbola duyulan ilginin ve başarının artmasıyla birlikte iş bulma olanakları da genişlemiştir. Devletin belirlediği platformlarda derece yapan kişiler sınavsız Beden Eğitim Öğretmenliğine geçiş yapabilir. Okullar, kulüpler, sporla ilgili kamu kurumlarında veya kuruşların iş bulabilirler. Bireysel yeteneklerin yüksek olması iş bulma imkânını arttırır.

BASKETBOLCU NE KADAR KAZANIR

Eğitim süresince herhangi bir kazanç yoktur. Amatör takımlarda oynadıkları zaman asgari ücretin 2-3 katı ücret alabilirler. Profesyonelliğe geçiş yapıldığında ise aldıkları ücret transfer ücreti ve diğer durumlar göz önünde bulundurularak değişiklik göstermektedir.

BASKETBOLCU NASIL OLUNUR

Alt yapı seçmelerine ya da bazı basketbol kurslarına katılabilirler. Bu alanlarda kendini geliştirecek çocukların yaşının en az 9 olması gerekir. Sağlık raporu ile başvurmaları şarttır. Çocuğun vücut yapısı, dayanıklılığı, becerileri göz önünde bulundurulur.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Besicilik Teknikeri

BESİCİLİK TEKNİKERİ Büyükbaş veya küçükbaş hayvanlardan en üst düzeyde verim elde edebilmek için, hayvanların tekniklere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger