Bayan Kuaförü

BAYAN KUAFÖRÜ

İnsanların saçlarını günümüz modasına veya kişinin zevkine göre şekillendiren, boyayan, bakım yapan ya da kesim yapan kişidir.

BAYAN KUAFÖRÜ GÖREVİ

  • Müşterinin saçını keser, fön makinesi ile kurutur ve yıkar.
  • Saçları boyar, belli süre sonra yıkar, kremler uygulayarak ve fön çekerek saça şekil verir.
  • Islatılan saçı bigudilerle sarar, üzerine file bağlar ve kuruttuktan sonra açar, şekil verir.
  • Düğün, nişan ve diğer özel günlerde saça şekil vererek duvak, çiçek, taç gibi aksesuarlar ile saçı süsler.

BAYAN KUAFÖRÜ ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Genel olarak kapalı ortamlarda ve ayakta görevlerini icra ederler. Fön makinesinin bulunmasından dolayı çalışma ortamı gürültülüdür. Saç boyaları nedeni ile eller daima boyalı kalır. Ana işi saçlarla olsa da müşterilerle ve çalışanlarla sürekli iletişim halindedir.

BAYAN KUAFÖRÜ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Mesleğe adım atacak elemanlar kendi işyerlerini açabilmektedir. Bu nedenle işsiz kalma ihtimalleri oldukça düşüktür. Büyü otellerde de çalışma imkanları vardır. Kuaförlerin iyi bir gelire sahip olabilmeleri için kendilerini yenilemeleri gerekmektedir. Çünkü teknoloji ve moda sürekli değişim içerisindedir.

BAYAN KUAFÖRÜ NE KADAR KAZANIR

Asgari ücretin en az %30’unu kazanırlar. Tecrübeye dayalı olarak aldıkları ücret artmaktadır. Meslek çalışanlarının aldıkları ücret işyerlerinin büyüklüğüne ve konumuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Mesleği seçenlerin çoğu deneyim kazandıktan sonra meslek çalışanları arkadaşlarıyla işyeri açmaktadır. İşyerini açan kişilerin kazançları müşterilerin durumuna ve işyerinin konumuna bağlıdır.

BAYAN KUAFÖRÜ NASIL OLUNUR

Meslek eğitim Kız Meslek Liseleri, Anadolu Kız Meslek/Anadolu Meslek Liseleri ve çok programlı liselerde “Cilt Bakımı ve Kuaförlük” adı altında verilmektedir. Halk eğitim merkezlerinde, akşam sanat okullarında, pratik kız sanat okullarında, kız teknik öğretim olgunlaşma enstitülerinde ve mesleki eğitim merkezlerinde de eğitim verilmektedir. Meslek mezunları üniversite sınavına girdikten ve başarılı olduktan sonra mesleğe veya çıraklık eğitimine başlayabilir.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Besicilik Teknikeri

BESİCİLİK TEKNİKERİ Büyükbaş veya küçükbaş hayvanlardan en üst düzeyde verim elde edebilmek için, hayvanların tekniklere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger