Beton Teknikeri

BETON TEKNİKERİ

Beton laboratuvarlarında ya da hazır beton santrallerinde, hazır beton üretimini, test işlemlerini ve kalite kontrolü gerçekleştiren kişidir.

BETON TEKNİKERİ GÖREVİ

  • İşçinin sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma uygulamaları ile kaliteye uygun olarak işleri düzenler.
  • Beton üretiminde kullanılan maddelerin uygunluğunu kontrol eder.
  • Beton laboratuvarlarına uygun kum-çakıl ve çimento karışımlarını hazırlar.
  • Müşteri isteğine uygun olarak farklı sınıfta beton için tasarım yapar.
  • Beton üretimi gerçekleştirir, üretilmiş betonların niteliğin test eder.
  • Şantiye alanlarında çalışmaların iş programlarına uygun biçimde yürütülmesi hususunda mühendislere yardım eder.

BETON TEKNİKERİ ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Gen olarak tozlu, gürültülü, kirli, titreşimin fazla olduğu santrallerde ya da beton laboratuvarlarında çalışırlar. Elektrik çarpmaları, makine kazaları, yüksekten düşmeler gibi iş kazaları da zaman zaman yaşanmaktadır.

BETON TEKNİKERİ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Meslek mezunları DSİ, Köy Hizmetleri, Bayındırlık, Karayolları gibi kamu kuruluşlarında Beton Teknikeri adı altında çalışabilirler. Özel sektörlere ait kuruluşlarda da tekniker olarak görev alabilirler. Ülkemizde ise deprem başta olmak üzere diğer doğal afetlerin yaşanması sonucun Beton Teknikerliğini önemi artmıştır. İnsanlar yeryüzünde olduğu sürece barınma ihtiyacı sürekli olacağı için inşaat sektörü de bitmeyecektir. Bu yüzden önü açık olan bir meslektir.

BETON TEKNİKERİ NE KADAR KAZANIR

Eğitim süresince çeşitli kurum ve kuruluşlardan burs – kredi başvurusunda bulunabilirler. Staj süresince de bir miktar para kazanabilirler. Mezun olduktan sonra kamu kuruluşlarında asgari ücretin 2 katını kazanırlar. Özel kuruluşlarda ise bu miktar bireyin yeteneği ve özellikleri doğrultusunda 2 – 5 katı arasında değişmektedir.

BETON TEKNİKERİ NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına girdikten ve SAY-1 alanından yeterli puanın aldıktan sonra, üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarında “Hazır Beton Teknolojisi” bölümünü tercih ederek bu mesleğe giriş yapabilirsiniz.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Basketbolcu

BASKETBOLCU El ile topu karşı potaya atma oyununa dayanan, beşer kişilerden oluşan takımlar arasında oynanır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger