Cerrahi Teknikeri

cerrahi-teknikeriCERRAHİ TEKNİKERİ

Ameliyathanelerde ameliyat sırasında cerrahın kontrolü ve denetimi altında ameliyat personeline yardımcı eleman olarak çalışan teknik elemandır.

CERRAHİ TEKNİKERİ GÖREVİ

  • Ameliyat araç ve gereçlerini hazır halde bulundurur.
  • Ameliyat esnasında kullanılacak olan malzemeleri sırasıyla cerrahın kullanımına sunar.
  • Ameliyat esnasında cerrahın yardımcı olmasını istediği diğer görevleri yerine getirir.
  • Ameliyat sonrasında kullanılan malzemeleri sayar ve eksik olup olmadığını kontrol eder.
  • Ameliyat sonrası kullanılan malzemeleri steril olarak muhafaza eder ve bir sonraki ameliyatta kullanıma hazır halde bulundurur.

CERRAHİ TEKNİKERİ ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Özel veya devlet hastanelerinin ameliyathane bölümünde görev yaparlar. Kapalı, iyi sterilize edilmiş, iyi aydınlatılmış ve ilaç kokulu yerlerde uzun süre ayakta çalışırlar. Tam gün veya vardiyalı olarak çalışırlar. Haftada 1 veya 2 kere nöbet tutarlar. Kan görmeye dayanamama, tansiyon, diyabet gibi rahatsızlığı ve herhangi bir uzvunda eksiklik olanlar bu bölümde çalışamazlar.

Cerrahi teknikerler çalışırken cerrah ve diğer çalışma personeli ile sürekli iletişim halindedir.

CERRAHİ TEKNİKERİ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Cerrahi teknikerler yeterli ameliyat donanımına sahip özel ve devlet hastanelerinde çalışabilirler. Sağlık sektörü sürekli devam eden bir alan olduğu için bu sektörde işsiz kalma gibi bir ihtimal yoktur.

CERRAHİ TEKNİKERİ NE KADAR KAZANIR

Cerrahi teknikerlerinin maaşları çalıştığı hastanenin büyüklüğü, sektörü, meslek mensubunun bilgi ve deneyimine, pozisyonuna( Devlet Memuru, Sözleşmeli, İşçi)  göre değişiklik gösterir.

Özel sektörde çalışanlar ise günümüz asgari ücretin 3 katı arasında maaş alabilmektedirler.

CERRAHİ TEKNİKERİ NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren ve yeterli puanı alanlar, üniversitelerin Sağlık Bilimleri Fakültesinin “Cerrahi Tekniker” bölümünü tercih ederek 2 yıllık bir ön lisans eğitimi alırlar.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Anestezi Teknikeri

ANESTEZİ TEKNİKERİ Ameliyattan önce hastanın uyutulması ile ilgili tıbbi yöntemleri hekimin talimatına göre uygulayan ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger