Anestezi Teknikeri

anestezi-teknikeriANESTEZİ TEKNİKERİ

Ameliyattan önce hastanın uyutulması ile ilgili tıbbi yöntemleri hekimin talimatına göre uygulayan ve anestezi işleminde hekime yardımcı olarak çalışan sağlık meslek elemanıdır.

ANESTEZİ TEKNİKERİ GÖREVİ

  • Anestezi sırasında doktorlara yardımcı olur.
  • Ameliyattan önce hastanın uyutulması ile ilgili tıbbi yöntemleri anestezi uzmanı kontrolünde uygular.
  • Ameliyat olacak hastanın genel sağlık durumunu inceler.
  • Hastanın yaşını, cinsiyetini, kilosunu ve sağlık durumunu göz önünde bulundurarak anestezi uygulayıp hastayı uyutur.
  • Anestezi işlemini gerçekleştirdikten sonra hastanın hazır olduğunu doktora bildirir.
  • Ameliyat süresinde hastanın hayati bulgularını takip eder.
  • Hastanın uyanıp kendisine gelmesi sırasında yanında bulunur ve hastanın genel sağlık durumunu kontrol eder.

ANESTEZİ TEKNİKERİ ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Anestezi teknikerleri ameliyathanelerde görev yaparlar. Çalışma ortamları son derece temiz ve soğuktur. Çalışma saatleri düzensiz olabilmektedir. Hafta sonları veya geceleri nöbet tutabilirler. Görevleri anında doktorlar, hemşireler ve diğer çalışma arkadaşlarıyla iletişim halindedirler.

ANESTEZİ TEKNİKERİ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Anestezi teknikerleri ameliyathanesi bulunan her türlü sağlık kurumlarında çalışabilirler. Ameliyatta geliştirilen tedavi yöntemlerine paralel olarak meslek elemanlarına duyulan ihtiyaç da artmaktadır.

ANESTEZİ TEKNİKERİ NE KADAR KAZANIR

Kamu kurumlarında hizmet veren anestezi teknikerleri, Devlet Memurları Yasası hükümlerine göre maaş ve yan ödeme almaktadırlar. Özel sektörde çalışan teknikerler ise işveren ile yaptığı anlaşma doğrultusunda bir ücret kazanırlar.

ANESTEZİ TEKNİKERİ NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren ve yeterli puanı alan adaylar, üniversitelerin sağlık hizmetleri meslek yüksekokuluna bağlı olan “Anestezi” bölümünü tercih ederek 2 yıllık bir ön lisans eğitimi alırlar.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Atçılık İşletmeciliği Meslek Elemanı

ATÇILIK İŞLETMECİLİĞİ MESLEK ELEMANI At yetiştirme çiftliklerinin, aşım istasyonlarının, haraların, idman pistlerinin ve hipodromun çeşitli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger