Grafik Tasarımcısı

grafik-tasarimcisiGRAFİK TASARIMCISI

İletilmek istenen bir mesajı görsel yolla belirli bir hedef kitleye ulaştırmak amacıyla afiş, logo, billboard, ambalaj, kitap, basın ilanı, dergi, çizgi film gibi tasarımları yazılı ve görsel araçlar ile sanatsal ölçütler içinde tasarlayan ve çizen kişidir.

GRAFİK TASARIMCISI GÖREVİ

  • Tasarımını veya çizimini yapacağı konu ile alakalı ayrıntılı bilgi edinir.
  • Çalışacağı konuda tek başına veya ekip olarak çalışarak bir ana tema oluşturur.
  • Kendisine verilen konu ile ilgili kavramlara uygun görsel düzenlemeler tasarlar.
  • Yeri geldiğinde fotoğraf ve film çekimlerinde sanat yönetmeni olarak katkıda bulunabilir.
  • İzleyici ile buluşacak malzemenin tasarımında, basım veya yayım aşamasına kadar uzanan tasarım sürecini takip eder, denetler ve sonuçlandırır.

GRAFİK TASARIMCISI ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Grafik tasarımcıları çoğu zaman büroda, bilgisayar karşısında çalışırlar. Film stüdyoları, fotoğraf stüdyoları ve ajanslar diğer çalışma ortamlarıdır. Çalışma anında genellikle zamana karşı yarışırlar.

GRAFİK TASARIMCISI ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Grafik tasarımcısı tanıtım sektöründe, sanat yönetmeni veya yardımcısı olarak çalışabilir. Bunun dışında; her türlü interaktif ortamda hazırlanan çalışmalarda, Film sektöründe, Çizgi film atölyelerinde ve eğitim kurumlarında eğitici olarak çalışabilme imkânına sahiptir.

GRAFİK TASARIMCISI NE KADAR KAZANIR

Grafik tasarımcıları işteki pozisyonu,  tecrübesi ve iş yerinin büyüklüğüne göre değişen miktarlarda ücret kazanırlar.

GRAFİK TASARIMCISI NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren ve yeterli puanı alan adaylar, üniversitelerin meslek yüksekokullarına bağlı olan “Grafik Tasarımı” bölümünü tercih ederek 2 yıllık bir ön lisans eğitimi alırlar.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

İş Sağlığı Ve Güvenliği Teknikeri

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ TEKNİKERİ İş yerlerinde oluşabilecek tehlikeleri ve sağlığa zarar verebilecek durumları minimuma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger