Reklamcı

reklamciREKLAMCI

Bir mal veya hizmetin çeşitli özelliklerini ön plana çıkararak, kişilerin etkilenmelerini ve satın almaya istekli hale gelmelerini sağlamak için çalışan kişidir.

REKLAMCI GÖREVİ

  • Mal veya hizmetin niteliklerini belirler.
  • Satılacak olan mal veya hizmete kimlerin ihtiyaç duyabileceği konusunda ön araştırma yapar.
  • Malın veya hizmetin tanıtımı için etkileyici tanıtım malzemeleri oluşturur.
  • Dergi, kitap, afiş, broşür ve benzeri reklam araçlarında kullanılacak olan ürünler ile ilgili çizim veya tasarım yapar.
  • Reklam için hazırlanan içeriklerin basımı, çekimi ve yayınını kontrol ederek hedef kitleye ulaşmasını sağlar.
  • Stadyum, pano, toplu taşıt araçları gibi açık hava reklam sunumlarını gerçekleştirmek üzere çalışmalarda bulunur.
  • Reklam kampanyaları ve maliyeti hakkında müşterilere bilgi verir.

REKLAMCI ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Reklamcıların çalışma ortamları oldukça hareketlidir. Çalışma odaları ileri teknoloji iletişim araçları, reklam ve grafik tasarımına özgü bilgisayarlar ile donatılmıştır. Çalıştıkları alan aydınlık ve temiz olur. Reklamcılar çalışma sırasında firma sahipleri, yöneticiler, araştırmacılar, matbaacılar, senaristler, fotoğrafçılar, basın yayın kuruluşları ve meslektaşları ile iletişim halindedirler.

REKLAMCI ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Reklamcılar kamu ve özel sektördeki birçok kurum ve kuruluşların halkla ilişkiler bölümlerinde veya reklam ajanslarında çalışabilirler.

Günümüz piyasasındaki mal ve hizmetlerin çeşitlenerek rekabetin artması sonucu bu alanda özgün reklam fikirleri üretebilecek reklamcılara ihtiyaç duyulmaktadır.

REKLAMCI NE KADAR KAZANIR

Reklamcılar işe ilk başlamaları halinde asgari ücretin 2-3 katı civarında bir maaş alırlar. Deneyiminin, bilgisinin artması ve kampanyalardaki başarısı doğrultusunda kazandıkları ücretlerin artması söz konusudur.

REKLAMCI NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren ve yeterli puanı alan adaylar, üniversitelerin iletişim fakültelerine bağlı olan “Reklamcılık” bölümünü tercih ederek 4 yıllık bir lisans eğitimi alırlar.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Tiyatro Oyuncusu

TİYATRO OYUNCUSU Herhangi bir tiyatro oyunundaki bir kahramanı veya karakteri sahnede canlandıran kişidir. TİYATRO OYUNCUSU …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger