Dizgi Teknisyeni

DİZGİ TEKNİSYENİ

Basılmak veya kopyalanmak üzere matbaaya gelen orijinal kitap, afiş, dergi, broşür, katalog, takvim vb. yayımların dizgisini yapan kişidir.

DİZGİ TEKNİSYENİ GÖREVİ

  • Matbaada teknolojik şartlara bağlı olarak bilgisayar üzerinde metne uygulanacak satır boyu, punto genişliği, satır arası boşluğu ve font ayarları gibi işlemleri gerçekleştirir.
  • Orijinaline sadık kalarak metin ve resim konulacak olan alanları belirler.
  • Yayıncılık sistemine göre yaptığı dizgi çalışmasının bir çıktısını alır ve orijinali ile karşılaştırarak üzerinde tashih yapar.
  • Çıktı üstünde belirlenen tashihleri orijinale uygun olarak düzeltir. Bir adet kâğıt çıktısı alarak müşteriye verir ve baskı için müşteriden onay alır.
  • Metin ve resimleri tek bir sayfada toplar ve montajını hazırlar.

DİZGİ TEKNİSYENİ ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Meslek elemanları, matbaaların dizgi- monta bölümleri ve büroda çalışırlar. Çalışma ortamları son derece temiz ve iyi aydınlatılmıştır. Sağlıklarını tehdit edecek herhangi bir tehlike ile karşılaşmaları söz konusu değildir. Teknisyenler yazılı metinlerdeki birinci derecede verilerle ilgilenirler.  Zaman zaman serigraflarla, tipo ve ofset baskıcılarla iletişim halinde olurlar.

DİZGİ TEKNİSYENİ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Meslek elemanları; matbaalarda, basım ve yayınevlerinde çalışırlar. Ayrıca teknisyenler kendi iş yerlerini de açabilirler. Günümüz koşullarında dizgi teknisyenliği ve matbaa grafikerliği iç içe girmiş durumdadır. Bu yüzden masaüstü yayıncılık paket programlarını kullanabilen meslek elemanlarına her zaman ihtiyaç olacaktır.

DİZGİ TEKNİSYENİ NE KADAR KAZANIR

İşe giren meslek elemanları bilgisi, tecrübesi ve işe olan yatkınlığına göre asgari ücretin 2 ile 4 katı arasında değişen oranlarda ücret kazanırlar.

DİZGİ TEKNİSYENİ NASIL OLUNUR

Bölümün eğitimi İstanbul Matbaa Meslek Lisesinin dizgi bölümünde ve Endüstri Meslek Liselerinin matbaa bölümlerinde verilmekte olup, eğitim süresi 4 yıldır.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Dokümantasyon Ve Enformasyon Elemanı

DOKÜMANTASYON VE ENFORMASYON ELEMANI Herhangi bir bilgiye en hızlı, en doğru ve en ekonomik şekilde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger