Harita Kadastro Teknikeri

harita-kadastroHARİTA KADASTRO TEKNİKERİ

Harita, yol, sulama, baraj, elektrik hattı, kentsel ve kırsal alan düzenlemeleri gibi projelerin alt yapısını oluşturan, jeodezi ve harita mühendisleri ile harita kadastro teknisyenleri arasında görev yapan kişidir.

HARİTA KADASTRO TEKNİKERİ GÖREVİ

  • Haritası yapılacak olan araziyi çeşitli noktalardan inceler.
  • Çeşitli alet ve ekipman yardımıyla arazinin harita ve krokilerini çizer
  • Büroda çalışma esnasında arazi ölçümleri ile ilgili hesaplamalar yapar.
  • Arazi ölçümlerinde kullanılacak olan aletlerin bakım ve onarımını yapar.
  • Harita ve jeodezi mühendislerinin bulunmadığı zamanlarda mahkemelerde bilirkişi olarak görev yapar.

HARİTA KADASTRO TEKNİKERİ ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Harita kadastro teknikerleri açık havada veya büroda çalışabilmektedirler. Çalışma esnasında ayakta, yürüyerek veya eğilerek çalışabilirler. Teknikerler; topograflar, jeoloji, harita, jeofizik, inşaat, jeodezi ve fotogrametri, çevre ve petrol mühendisleri ile işbirliği içinde çalışırlar.

HARİTA KADASTRO TEKNİKERİ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Harita ve kadastro teknikerleri; Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı, İller Bankası, Kültür ve Turizm Bakanlığı, TEDAŞ, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri, Üniversiteler, Maden Teknik Arama Enstitüsü, Belediyeler ve bunlara bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışma imkânına sahiptirler. Teknikerler ayrıca özel sektörde de çalışabilirler.

HARİTA KADASTRO TEKNİKERİ NE KADAR KAZANIR

Kamuya ait kurum ve kuruluşlarda çalışan teknikerler, 657 sayılı Devlet Memurluğu Kanununa göre 10/1 derece ve kademeden işe başlarlar. Özel sektörde çalışan teknikerlerin ücretleri yapmış olduğu sözleşmelere göre belirlenir.

HARİTA KADASTRO TEKNİKERİ NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren ve yeterli puanı alan adaylar, üniversitelerin meslek yüksekokullarına bağlı olan “Harita ve Kadastro” bölümünü tercih ederek 2 yıllık bir ön lisans eğitimi alırlar.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Alt Yapı Teknisyeni

ALT YAPI TEKNİSYENİ Bina, baraj, köprü, yol, kanalizasyon vb. yapıların sağlam temellerle oluşturulması için, inşaat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger