Hukuk Sekreteri

hukuk-sekreterligiHUKUK SEKRETERİ

Adliye, avukatlık büroları, barolar, hukuk müşavirlikleri gibi kurum ve kuruluşların resmi yazılarını yazan ve bunları kayıt altında tutan kişidir.

HUKUK SEKRETERİ GÖREVİ

  • Telefon, faks, e-posta gibi araçlar ile iletişim halinde olur ve randevuları ayarlar.
  • İşyerine gelen müvekkilleri veya ziyaretçileri misafir eder ve görüşmek istedikleri kişi ile görüşmelerine yardımcı olur.
  • Avukatlık bürosunda çalışması halinde avukatın verdiği dilekçeyi usulüne uygun olarak yazar veya adliyeye götürür.
  • Adliyeden gelen her türlü yazıyı ilgili dosyalara ekler.
  • Duruşma günlerinin tarihlerini izleme defterine kayıt eder.
  • Baronun verdiği kart ile adliyeden veya icra dairesinden dava ile ilgili evrağın kopyasını alır.

HUKUK SEKRETERİ ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Hukuk sekreterleri kapalı ortam olan büroda çalışırlar. Çalışma ortamları çoğunlukla kalabalık ve gürültülüdür. Hukuk sekreteri zaman zaman adliyeye veya başka bürolara gitmek için kent içinde veya dışında bazı yerlere seyahat etmek zorunda kalabilir.

HUKUK SEKRETERİ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Hukuk sekreterleri avukatlık bürolarında, hukuk müşavirinin yanında veya adliye teşkilatında çalışma imkânına sahiptirler. Hukuk alanında eğitim gören öğrenciler beceri, eğitim kazanmaları ve stajlarını gerçekleştirebilmeleri için bu tür büro işlemlerini yapmak zorunda kalırlar. Bu yüzden bu alandaki sekreterler iş bulma konusunda zaman zaman sıkıntı yaşayabilirler.

HUKUK SEKRETERİ NE KADAR KAZANIR

Hukuk sekreterinin kazandığı ücret çalışılan işyerinin konumuna (özel veya kamu) göre değişmektedir. Ayrıca sekreterlerin gösterdiği performans ve kıdemlerine göre aldıkları ücret değişiklik gösterir.

HUKUK SEKRETERİ NASIL OLUNUR

Bu bölümün Hukuk Sekreterliği adı altında direkt bir bölümü bulunmamaktadır. Ancak üniversite sınavına giren ve yeterli puanı alan adaylar üniversitelerin meslek yüksekokullarına bağlı olan “Büro Yönetimi ve Sekreterlik” bölümünü tercihte bulunarak 2 yıllık bir ön lisans eğitimi alabilirler.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Halkla İlişkiler Ve Tanıtım Elemanı

HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM ELEMANI Kamu kurumlarında veya özel kuruluşlarda; kurumu halka tanıtacak, kurumun çalışmalarına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger