Gemi Makineleri Mühendisi

gemi-makineleri-muhendisiGEMİ MAKİNELERİ MÜHENDİSİ

Gemilerin işleyici kuvvet, güç merkezleri, ısıtma -havalandırma sistemleri ile pompa, diğer mekanik ve elektrik teçhizatının projelerini yaparak bunların işletilmesi ile ilgili işleri planlayan ve denetleyen kişidir.

GEMİ MAKİNELERİ MÜHENDİSİ GÖREVİ

  • İnşa edilecek veya onarımı yapılacak gemilerin projelerini çizer.
  • Çizdiği proje taslaklarının gemi genel planına göre yerleşimini sağlar.
  • Uluslararası standartlara uygun olarak makine ve ekipmanları belirler.
  • Geminin mühendislik hesaplarını gerçekleştirir.
  • Kullanılacak malzemelerin alımı için gerekli nitelikleri belirler.
  • Proje kapsamında geminin yapım, işletim, bakım ve onarım gibi işlemlerinin yürütülmesini sağlar.

GEMİ MAKİNELERİ MÜHENDİSİ ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Gemi makine mühendislerinin çalışma alanları; tersaneler, gemi makine daireleri ve fabrikalardır. Çalışma alanları kimi zaman kirli ve rutubetli olabilmektedir. Mühendisler proje çizimi veya oluşturulması aşamasında büroda görev yaparlar. Görevleri esnasında deniz motor makinistleri, makine teknisyenleri, makine zabitleri ve diğer çalışanlar ile iletişim halinde olurlar.

GEMİ MAKİNELERİ MÜHENDİSİ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Gemi makineleri mühendisleri; Ulaştırma Bakanlığına bağlı denizcilik işletmeler, gemi makineleri imal eden fabrikalar, resmi ve özel tersaneler, gemi makineleri alım-satım gerçekleştiren ticarethaneler gibi pek çok alanda çalışma imkânına sahiptirler.

GEMİ MAKİNELERİ MÜHENDİSİ NE KADAR KAZANIR

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan mühendisler teknik hizmetler sınıfından maaş alırlar. Özel sektörde çalışanların kazandığı ücret çalıştıkları şirket ile yaptıkları anlaşmaya göre değişiklik göstermektedir.

GEMİ MAKİNELERİ MÜHENDİSİ NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren ve yeterli puanı alan adaylar, üniversitelerin mühendislik fakültelerine bağlı olan “ Gemi inşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği” bölümünü tercih ederek 4 yıllık bir lisans eğitimi alırlar.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Ahşap Yat ve Tekne Yapımcısı

AHŞAP YAT VE TEKNE YAPIMCISI Yat ve tekne gibi deniz araçlarında bulunan hareketli ve sabit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger