Avukat

avukatlikAVUKAT

Kişilerin birbirleriyle ve devletle ilişkilerinde ortaya çıkan anlaşmazlıklarda hukuki bilgisine başvurulan ve kişileri ilgili yerlerde, özellikle mahkemelerde temsil eden ve haklarını savunan kişidir.

AVUKATLIK GÖREVİ

  • Kendisine gelen kişinin avukatlığını kabul etmeden önce davasını alacağı kişiyi dinler ve yararlı olabileceğine inanırsa davayı kabul eder.
  • Dava konusu ile ilgili mevcut yasaları ve yüksek mahkemelerin kararlarını inceler.
  • Dava ile ilgili geniş çaplı bir araştırma ve inceleme gerçekleştirir.
  • Davanın seyrine etki edebilecek tanıkları mahkeme heyetine dinletir ve onlara sorular sorar.
  • Dava sonucunun müvekkili lehine sonuçlanması için savunma metni hazırlar ve dava sırasında savunma amacıyla söz alır.
  • İcra takibi işlemlerini gerçekleştirir.
  • Yeni çıkan kanun ve yayınları takip eder.

AVUKATLIK ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Avukatlar genellikle büro ve adliye gibi kapalı ortamlarda çalışırlar. Bazen keşif çalışmaları için açık alanlarda çalışabilirler. Çalışmaları anında, müvekkilleri, savcılar, hakimler, emniyet görevlileri ve adli personeller ile iletişim halindedirler.

AVUKATLIK ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Avukatlık mesleğinde çalışma alanı oldukça geniştir. Meslek elemanı kamu kurumlarında ve özel şirketlerde çalışabileceği gibi kendi işyerini açıp bağımsız çalışabilme imkânına da sahiptir.

AVUKAT NE KADAR KAZANIR

Kurum ve işletmelere bağlı olarak çalışan avukatlar, çalıştıkları kurumun ücret politikasına göre ücret kazanırlar. Kendi iş yerini açan avukatların tahminleri ise aldıkları davalara göre değişiklik göstermektedir.

AVUKAT NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren ve yeterli puanı alan adaylar, üniversitelerin hukuk fakültesine bağlı “Hukuk” bölümünü tercih ederek 4 yıllık bir lisans eğitimi alırlar. 4 yıllık lisans eğitiminin ardından 1 yıllık staj dönemi vardır.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Asansör Kurucusu ve Bakımcısı

ASANSÖR KURUCUSU VE BAKIMCISI Apartman, hastane, işyeri, fabrika gibi çok katlı binalarda insan, hasta veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger