Lastik Teknikeri

lastik-teknikeriLASTİK TEKNİKERİ

Kimya ve makine mühendislerinin gözetiminde, otomobil, uçak, taşıt iç döşeme ve lastikleri vb. her türlü lastik ve plastik üretimini, şekillendirilmesi işlemini gerçekleştiren kişidir.

LASTİK TEKNİKERİ GÖREVİ

  • Lastik üretiminde kullanılacak makine ve malzemeleri hazırlar.
  • Laboratuvar çalışmaları yaparak, lastik hammaddelerini belirtilen oranda hazırlar.
  • Üretim bandındaki işlemleri kumanda ve kontrol eden makine sistemini işletir.
  • Lastik ve plastik ürünlerin yönergelere uygun bir biçimde pişirme ve preslenme işleminin uygulanmasını sağlar.
  • Üretilen malın standartlara uygunluğunu kontrol eder, herhangi bir özür durumunda bu özrü giderir veya ilgililere durumu bildirir.

LASTİK TEKNİKERİ ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Lastik teknikerleri ,otomotiv veya plastik endüstrisinde görev alabilirler. Çalışma yerleri fabrika ve atölyelerdir. Çalışma ortamları buharlı, aşırı sıcak, gürültülü ve yoğun kokuludur. Lastik teknikerleri üretim esnasında ve sonrasında mühendisler ve işçiler ile sürekli iletişim halindedir. Lastik teknikerliği diğer meslek gruplarına oranla biraz riskli bir meslektir. Çalışma esnasında elektrik çarpması veya ağır kokuya bağlı zehirlenme gibi durumlar gözlenmektedir. Bu olumsuz durumların yaşanmaması için çalışırken iş önlüğü ve eldiven giyilmeli, maske takılmalıdır.

LASTİK TEKNİKERİ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Lastik teknikerler, otomotiv sanayii, taşıt ve uçak lastikleri vb. lastik ve plastik üretimi üzerinde çalışan fabrika ve atölyelerde çalışabilmektedirler. Otomotiv sektörünün hızlı bir gelişme kaydetmesi, alanında uzman lastik teknikerlerine her zaman ihtiyaç duyulmasını sağlamaktadır.

LASTİK TEKNİKERİ NE KADAR KAZANIR

Lastik teknikerleri işe başladıkları anda günümüz asgari ücretin en az 3 katında bir maaş alırlar. Bu maaş deneyimin artması ve iş yerinin gelişmesine paralel olarak artabilmektedir.

LASTİK TEKNİKERİ NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren ve yeterli puanı alan adaylar üniversitelerin “ Lastik ve Plastik Teknolojisi” bölümünü tercih ederek 2 yıllık bir ön lisans eğitimi alırlar.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger