Cam Mamul İşlemecisi

cam-mamul-islemeciligiCAM MAMUL İŞLEMECİSİ

Çeşitli boyutlarda ve şekillerde üretilmiş cam mamul üzerine değişik teknikler kullanarak, gerekli kesme, şekil verme ve süsleme işlemlerini yapan kişidir.

CAM MAMUL İŞLEMECİSİ GÖREVİ

  • Plakalar halinde gelen camı istenilen boyutlarda elmas ile keser.
  • Cama delik açılması gerekiyorsa makine yardımı ile delik açar.
  • Cam kenarlarının inceltilmesi işlemini gerçekleştirir.
  • Çeşitlik şekillerde desen yapmak amacıyla makineler yardımıyla camda kanal açar.
  • Camın dış yüzeyine çeşitli ölçülerde kalıplar yerleştirerek fırınlar.
  • Camın kenarlarına ovallik verir ve daha sonra camı temizleyerek parlatır ve pürüzsüz bir görünüm almasını sağlar.

CAM MAMUL İŞLEMECİSİ ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Cam Mamul İşlemecileri, genellikle cam atölyelerinde çalışırlar. Görevleri dolayısıyla 1. derecede malzeme ve makineler ile ilgilenirler. Cam kesme ve parlatma gibi işlemlerde ayakta görev yaparken, desen çizimlerinde oturarak görev yaparlar. Çalışma ortamları gürültülü, tozlu ve kirlidir. Kesici aletler çok fazla kullanıldığı için dikkat gerektiren bir iştir. Asit, tiner, kum, boya gibi maddeler ile çalışıldığı için zaman zaman akciğer rahatsızlıkları yaşanabilmektedir.

CAM MAMUL İŞLEMECİSİ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Cam mamul işlemeciliği küçük ve orta büyüklükteki atölye ve işletmelerde yapılır. Cam işlemeciliğinin süsleme işleminde genellikle bayanlar, kesme ve düzeltme işlemlerinde ise erkekler çalışmaktadır.

CAM MAMUL İŞLEMECİSİ NE KADAR KAZANIR

Mesleki eğitim sonrası ilk işe başlayanlar asgari ücret tutarında bir maaş alırlar. Büyük iş yerinde tecrübesine göre uzmanlaşmış bir kişi asgari ücretin 2 ila 3 katı arasında bir maaş alabilmektedir.

CAM MAMUL İŞLEMECİSİ NASIL OLUNUR

Meslek sahibi olmak isteyen adaylar “Cam İşlemeciliği” meslek dalı altında lise veya üniversite mezunu olmaları halinde 1,5 yıl, ilköğretim mezunu olmaları halinde ise 4 yıllık bir mesleki eğitim programına katılırlar.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Coğrafya Öğretmenliği

COĞRAFYA ÖĞRETMENLİĞİ Çalıştığı özel ya da kamu kuruluşlarında, Coğrafya konusuyla alakalı bilgi, beceri, tutum ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger