Makine Mühendisi

makine-muhendisiMAKİNE MÜHENDİSİ

Her türlü mekanik sistemlerin, makinelerin, makine elemanlarının tasarımını yapan, geliştiren, üretimini planlayan, sistemler arası ilişki ve fonksiyonlarını kuran ve gerekli test işlemlerini gerçekleştiren kişidir.

MAKİNE MÜHENDİSİ GÖREVİ

Makine mühendisinin; tasarlama, üretim yöntemlerini geliştirme, üretimi planlama ve uygulama olarak üç ana görevi vardır. Çalışılan yerin konumuna ve özelliklerine göre bu görevlerin ağırlıkları değişebilir.

Makine mühendisleri genellikle ucuz ve kullanışlı mekanik sistemlerin, pistonlu kompresörlerinin, gaz ve buhar türbinlerinin, soğutma, ısıtma, havalandırma sistemlerinin, içten yanmalı motorların tasarımı, geliştirimi ve üretimi ile uğraşır.

MAKİNE MÜHENDİSİ ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Makine mühendisleri fabrikalarda; yağlı, kirli ve gürültülü ortamlarda çalışırlar. Yönetici kademelerinde bulunmaları halinde büro ortamında çalışırlar.

MAKİNE MÜHENDİSİ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Mühendisler fabrikalarda, santrallerde, şantiyelerde ve araştırma merkezlerinde çalışabilirler. Ayrıca makine mühendisleri; köprü, baraj, tünel gibi en büyük projelerden, en küçük bir aracın üretildiği yerlere kadar uzanan geniş bir alanda çalışma imkânına sahiptirler. Gerekli sermaye ve birikime sahip olan mühendisler kendi iş yerlerini de açabilirler.

MAKİNE MÜHENDİSİ NE KADAR KAZANIR

Kamu sektöründe çalışan makine mühendisi, teknik hizmetler sınıfının 8/1 derece ve kademesine göre maaş yan ödeme alır. Bu tutarda yaklaşık olarak günümüz asgari ücretin 3-4 katı civarındadır. Özel sektörde, alanında kendini çok iyi yetiştirmiş olarak çalışan mühendisler yüksek ücretler alabilmektedir.

MAKİNE MÜHENDİSİ NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren ve yeterli puanı alan adaylar, üniversitelerin mühendislik fakültelerine bağlı olan “Makine Mühendisliği” bölümünü tercih ederek 4 yıllık bir lisans eğitimi alırlar.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Dizel Motorları, Yakıt Pompası Ve Enjektör Meslek Elemanı

DİZEL MOTORLARI, YAKIT POMPASI VE ENJEKTÖR MESLEK ELEMANI Dizel motorların yakıt sisteminde yer alan; yakıt …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger