Doğramacı

DOĞRAMACI

İnşaat, bina, sahne, stüdyo gibi yerler ile; gemi, kayık, uçak, kamyon gibi taşıtların karoserlerini ve ağaç kısımlarını yapan kişidir.

DOĞRAMACI GÖREVİ

  • Binaların kapı- pencere çerçevesi kaplamaları, iç ve dış sabit eşyalarını hazırlama ve kurma işlerini yapar.
  • Gemilerin güverte salonları, kaptan köprüler, tavan pencereleri, dümen dolapları, korkuluk, dolap ve ranza gibi ahşap kısımlarını inşa edip, kurar ve monte eder.
  • Uçağın ahşap kısımlarını monte, tamir ve inşa eder.
  • Tiyatrolar ve sinema salonları için gerekli ahşap sahne, teçhizat ve eşyayı imal edip kurar ve tamir eder.
  • Maden ocaklarının yer altı ve yer üstü iskeleleri için ağaç köprü veya rıhtım yapar.
  • Tahta yüzeylere kaplama ve lambri yapar.

DOĞRAMACI ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Meslek elemanları mobilya ve ağaç doğrama atölyelerinde çalışırlar. Çalışma ortamları talaş tozları ve cila kokuları ile kaplıdır. Görevlerini genellikle ayakta yürütürler. İş gereği ağır eşya kaldırmak gerekebilir. Çalışmaları sırasında; müşteriler, mühendisler ve meslektaşları ile iletişim halinde olurlar.

DOĞRAMACI ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Doğramacılar, mobilya ve dekorasyon ile ağaç mamuller işleme fabrikalarında çalışabilirler. Meslek elemanlarının iş bulma olanağı yüksektir. Gerekli sermaye ve tecrübeye sahip kişiler kendi iş yerlerini de kurabilirler.

DOĞRAMACI NE KADAR KAZANIR

Meslek elemanlarının kazandığı ücret, işverenle işçinin yapmış olduğu pazarlık doğrultusunda belirlenmektedir. Genellikle asgari ücretin iki katı civarında bir ücret kazanırlar. Meslekte kendi iş yerini açanlar daha yüksek ücretler kazanabilmektedir.

DOĞRAMACI NASIL OLUNUR

Yeterli müracaat olması durumunda mesleğin eğitimi, tüm mesleki eğitim merkezlerinde verilmektedir. Çıraklık eğitimine başvurabilmek için; 14 yaşını doldurmuş ve 19 yaşından gün almamış olmak, en az ilköğretim mezunu olmak ve sağlık yönünden bu mesleği yapabilmeye uygun olmak gerekmektedir. İlköğretim mezunları için mesleğin eğitim süresi 4 yıl, lise ve üniversite mezunları içinse 1,5 yıldır.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Dokümantasyon Ve Enformasyon Elemanı

DOKÜMANTASYON VE ENFORMASYON ELEMANI Herhangi bir bilgiye en hızlı, en doğru ve en ekonomik şekilde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger