İşitme Engelliler Sınıf Öğretmeni

isitme-engelliler-ogretmeniİŞİTME ENGELLİLER SINIF ÖĞRETMENİ

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak çalıştığı eğitim kurumlarında, işitme özürlü öğrencilere eğitim veren kişidir.

İŞİTME ENGELLİLER SINIF ÖĞRETMENİ GÖREVİ

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanan öğretim programları doğrultusunda;

  • Öğrencilere işaret dili ve dudak okuma tekniklerini öğretir.
  • İşitme engelli öğrencilere kişilik kazandırma ve onları hayata hazırlamak için vereceği eğitimi sabırla, şefkatle ve çocuğun kişisel özelliklerini ve yeteneklerini dikkate alarak uygular.
  • Çocukların davranışlarını gözlemleyerek yeteneklerini geliştirme doğrultusunda birtakım çalışmalar yapar.
  • Bahçede, yemekhanede, yatakhanede veya serbest zamanların değerlendirilmesi sırasında çocuklarla beraber olmak koşuluyla, onlara iyi alışkanlıklar kazandırmak ve kötü davranışların önüne geçmek adına çocuklara rehberlik yapar.
  • Nöbetçi olduğu günlerde okulun düzen ve disiplinini sağlar.

İŞİTME ENGELLİLER SINIF ÖĞRETMENİ ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığına bağlı sınıf ortamında çalışırlar. Çalışma ortamları zaman zaman biraz tozlu ve gürültülü olabilmektedir. Görevleri dolayısıyla uzun süre ayakta kalabilirler.

İŞİTME ENGELLİLER SINIF ÖĞRETMENİ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

İşitme Engelliler Sınıf Öğretmenleri, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda Sınıf Öğretmeni olarak görev yaparlar. Herhangi bir branş dersine giremezler.

Öğretmenler ayrıca Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu rehabilitasyon merkezlerinde çalışabilme imkânına sahiptirler.

İŞİTME ENGELLİLER SINIF ÖĞRETMENİ NE KADAR KAZANIR

İşitme engelliler sınıf öğretmenleri göreve başlamaları halinde 9. derecenin 1. kademesine göre maaş alırlar. Ayrıca her yıl tüm öğretmenlere verilen eğitim-öğretim tazminatından da faydalanırlar.

İŞİTME ENGELLİLER SINIF ÖĞRETMENİ NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren ve yeterli puanı alan adaylar, üniversitelerin eğitim fakültelerine bağlı olan “İşitme Engelliler Öğretmenliği” bölümünü tercih ederek 4 yıllık bir lisans eğitimi alırlar.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Aile Ekonomisi Ve Beslenme Öğretmeni

AİLE EKONOMİSİ VE BESLENME ÖĞRETMENİ Milli Eğitim Bakanlığına bağlı çalıştığı eğitim kurumlarında, öğrencilere aile ekonomisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger