NOTER

noterNOTER

Kişilerin haklarını güvence altına almak ve doğabilecek anlaşmazlıkları önlemek, çözebilmek adına çeşitli hukuk belgelerini düzenleyen ve onaylayan kişidir.

NOTER GÖREVİ

  • Alım- satım gibi işlemleri gerçekleştirir.
  • Kanunlara uygun olarak getirilen belgeleri (imza, mühür, tarih, işaret vb.) onaylar.
  • Kişilere ihbarname ve ihtarname gönderir.
  • Yabancı dillerden çevrilen hukuki metinlerin doğruluğunu onaylar.
  • Hukuken tescili gereken işlemleri tesciller.

NOTER ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Noterler görevlerini genellikle ofis, büro gibi kapalı ortamlarda yerine getirirler. Milli Piyango, Şans oyunları gibi noter huzurunda yapılması gereken çekilişlerde daha değişik ortamlarda bulunabilirler. Çalışma ortamları sıcaktır ve özellikle belirli dönemlerde yoğun bir tempoda çalışırlar. Noterler mesleği gereği avukatlar, müşteriler ve hukukçular ile sürekli iletişim halinde bulunurlar.

NOTER ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Noter kamu kurumuna bağlı çalışan bir kurumdur. Bu yüzden her Asliye ve Sulh Hukuk Mahkemesinin bulunduğu yerde, o mahkemenin yargı çevresindeki işlerini görmeye yetkili olmak üzere, Adalet Bakanlığınca bir noterlik kurulur. Bir bölgede veya şehirde birden çok noterlik bulunabilir.

NOTER NE KADAR KAZANIR

Noter adayları “Hukuk” Fakültesindeki eğitimi sürecinde çeşitli kurum veya kuruluşlardan burs alabilirler.

Noterler verdikleri hizmet gereğince Adalet Bakanlığı tarafından belirlenen tarifler doğrultusunda ücret alırlar. Bu neden ile hukuki işlemlerin genişliğine paralel olarak kazandıkları ücret de o oranda bir arış göstermektedir.

NOTER NASIL OLUNUR

Noter olmak isteyen adaylar üniversite sınavına girip yeterli puanı aldıktan sonra üniversitelerin Hukuk Fakültelerinde yer alan “Hukuk” bölümüne tercihte bulunarak 4 yıllık bir lisans eğitimi alırlar.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Nakış Öğretmeni

NAKIŞ ÖĞRETMENİ Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak çalıştığı kurum ve kuruluşlarda, öğrencilere ya da yetişkinlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger