Örme Teknikeri

ORME-TEKNIKERIÖRME TEKNİKERİ

Çeşitli ipler kullanarak düz, yuvarlak ve çözgülü örgü yapabilen, kalıplar hazırlayarak model geliştiren ve seri üretim yapabilen meslek elemanıdır.

ÖRME TEKNİKERİ GÖREVİ

  • Bay, bayan ve çocuk örgü giyimleriyle alakalı makinede örülecek olan herhangi bir giysinin elde veya bilgisayarda desen tasarımını oluşturur.
  • Oluşturmuş olduğu deseni örme makinesine aktarır.
  • Üretim planlaması yaparak bunun uygulanmasını sağlar.
  • Üretilmiş olan ürünlerin kalite- kontrol işlemini gerçekleştirir.
  • Üretim sırasında kullanmış olduğu makinelerin bakım ve temizlik işlemlerini gerçekleştirir.

ÖRME TEKNİKERİ ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Örme teknikerleri atölye veya fabrika gibi kapalı ortamlarda çalışırlar. Çalışma ortamında bilgisayarda desen hazırlama ve planlama bölümlerinde sessiz ve temiz ortamda çalışırlar. Örme dairelerinde çalıştıklarında ise çalışma alanları tozlu ve gürültülüdür. Örme teknikerleri çalışma esnasında ustalar ve diğer çalışanlar ile iletişim halindedir.

ÖRME TEKNİKERİ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Örme teknikerleri özel sektördeki hazır giyim fabrikalarının, model hazırlama, kalite- kontrol ve seri üretim bölümlerinde çalışma imkânına sahiptirler. Makine ve ekipman ihtiyacını karşılayabilecek yeterli sermayeye sahip olan örme teknikerleri, kendi iş yerlerini de açabilirler.

ÖRME TEKNİKERİ NE KADAR KAZANIR

Eğitim sonrası işe başlayan teknikerlerin aldığı ücret çalıştığı iş yerlerine göre farklılık gösterebilmektedir. İlk işe başlayanlar genellikle asgari ücretin 1,5- 2 katı civarı bir maaş alırlar.

ÖRME TEKNİKERİ NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren ve yeterli puanı alan adaylar, üniversitelerin meslek yüksekokullarına bağlı olan “Tekstil Teknolojisi” bölümünü tercih ederek 2 yıllık bir ön lisans eğitimi alırlar.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Deri İşlemecisi

DERİ İŞLEMECİSİ Ham deriye çeşitli işlemler uygulayarak kullanıma hazır hale getiren kişidir. DERİ İŞLEMECİSİ GÖREVİ …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger