Deri İşlemecisi

deri-islemecisiDERİ İŞLEMECİSİ

Ham deriye çeşitli işlemler uygulayarak kullanıma hazır hale getiren kişidir.

DERİ İŞLEMECİSİ GÖREVİ

  • Hayvanlardan alınan ham deriyi ıslatır, tüy ve kıllarını temizler. Derilerde kalan etleri sıyırır, kireç ve yağ giderme işlemlerini yapar.
  • Çalıştığı işletmedeki derilerde kalite ayrımı yapar.
  • Derinin pişirilmesini ve tıraş edilmesini sağlar.
  • Uyguladığı işlemlerden sonra yarı işlenmiş hale gelen deriyi, ön boyama işlemine tabi tutar.
  • Deriyi kurutarak istenilen renge boyar. Daha sonra deriyi ütüler e su geçirmezliğini sağlar.
  • Son aşamada ise deriyi istenilen ölçülerde keserek kullanıma hazır hale getirir.

DERİ İŞLEMECİSİ ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Meslek elemanları tabakhanelerde görev yaparlar. Çalışma ortamları diğer mesleklere göre biraz pis, kokulu, kirli ve ıslaktır. Görevlerini genellikle ayakta yürütürler. Deri işlemecileri çalışmaları sırasında birinci derecede deri ve kimyasal maddelerle çalışırlar.

DERİ İŞLEMECİSİ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Meslek elemanları kamu sektörüne ait deri ve lif işleme fabrikalarında çalışabilecekleri gibi özel sektöre ait deri işletmelerinde de çalışabilirler. Meslek içinde kendini yetiştirmiş nitelikli elemanlar her zaman gereksinim duyulmaktadır. Özellikle Bursa, İzmir, İstanbul, Uşak, İzmit, Bolu- Gerede, Tekirdağ- Çorlu gibi illerde iş bulma olanakları daha geniştir.

DERİ İŞLEMECİSİ NE KADAR KAZANIR

Meslek eğitiminden sonra işe başlayan deri işlemecileri en az asgari ücret tutarında ücret kazanırlar. Bu ücret, çalışılan kuruma ve kişinin tecrübesine göre asgari ücretin 2-3 katına kadar çıkabilmektedir.

DERİ İŞLEMECİSİ NASIL OLUNUR

Yeterli müracaat olması durumunda mesleğin eğitimi, tüm mesleki eğitim merkezlerinde verilmektedir. Çıraklık eğitimine başvurabilmek için; 14 yaşını doldurmuş olmak, 19 yaşından gün almamış olmak, en az ilköğretim mezunu olmak ve sağlık yönünden bu mesleği yapabilmeye elverişli olmak gerekmektedir. İlköğretim mezunları için mesleğin eğitim süresi 4 yıl, lise veya dengi okul mezunları içinse 1,5 yıldır.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Dokümantasyon Ve Enformasyon Elemanı

DOKÜMANTASYON VE ENFORMASYON ELEMANI Herhangi bir bilgiye en hızlı, en doğru ve en ekonomik şekilde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger