Radyoloji (Röntgen) Teknisyeni

rontgenRADYOLOJİ (RÖNTGEN) TEKNİSYENİ

Hekimlerin verdiği talimat doğrultusunda, hastanın vücudunun belirli bölgelerinin filmini radyolojik cihazlar yardımıyla görüntülenmesini sağlayan kişidir.

RADYOLOJİ (RÖNTGEN) TEKNİSYENİ GÖREVİ

  • Röntgen çekilecek hastanın uygun pozisyonda durmasını sağlar ve yapılacak işlem ile ilgili kendisini aydınlatır.
  • Hastayı ve röntgen tüpünü hazırlayarak, kumanda yardımıyla röntgen film çekim işlemini gerçekleştirir.
  • Çektiği filmin banyosunu yaparak, dosyalara yerleştirir. Ve bu filmin ilgili servis veya doktora teslimini sağlar.
  • Röntgen sisteminin düzenli olarak çalışmasını sağlar ve laboratuvar istatistikleriyle çekimleri kayıt altına alır.

RADYOLOJİ (RÖNTGEN) TEKNİSYENİ ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Radyoloji teknisyenler, hastane ve dispanserler gibi karanlık ve kapalı ortamlarda görev yaparlar. Görevleri esnasında birinci dereceden makineler ile uğraşırlar. Doktorlar, meslektaşları ve hastalar ile iletişim halinde bulunurlar. Radyoloji teknisyenleri sürekli X ışınları altında çalışmak zorunda kaldıkları için ek tazminat ya da erken emekli olma gibi imkânlardan faydalanabilirler.

RADYOLOJİ (RÖNTGEN) TEKNİSYENİ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Röntgen teknisyenleri sağlık kurumlarının yaptığı atama sonucu, sağlık bakanlığına bağlı devlet veya üniversite hastanelerinde, klinik, poliklinik ve özel sektörde görev alabilmektedirler.

RADYOLOJİ (RÖNTGEN) TEKNİSYENİ NE KADAR KAZANIR

Röntgen teknisyenleri asgari ücretin 2- 3 katı civarında bir maaş alırlar. Özel hastanelerde çalışan teknisyenlerin aldığı ücret ise işteki pozisyonlarına göre değişmektedir.

RADYOLOJİ (RÖNTGEN) TEKNİSYENİ NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren ve yeterli puan alan adaylar, üniversitelerin sağlık hizmetleri meslek yüksekokullarına bağlı olan “Tıbbi Görüntüleme Teknikleri” bölümüne başvurarak 2 yıllık bir ön lisans eğitimi alırlar.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Anestezi Teknikeri

ANESTEZİ TEKNİKERİ Ameliyattan önce hastanın uyutulması ile ilgili tıbbi yöntemleri hekimin talimatına göre uygulayan ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger