Reprezant (İlaç Tanıtım Elemanı)

reprezantREPREZANT (İLAÇ TANITIM ELEMANI)

Bir ilaç firmasını temsilen, firmaya ait ruhsatlı ilaçların tanıtımı ve pazarlaması ile ilgili çalışan kişidir.

REPREZANT (İLAÇ TANITIM ELEMANI) GÖREVİ

  • Tanıtacağı ve pazarlayacağı ilaçlar hakkındaki tüm bilgileri edinir.
  • Ziyaret edeceği hastaneleri, eczaneleri, kamu veya özel kurum veya kuruluşların doktorlarını ve sağlık ocaklarını belirler.
  • Belirlediği yerlere giderek tanıtımını yaptığı ilaç ile ilgili katalog veya numuneleri gösterir.
  • İlacın fiyatı ve fiyatta meydana gelebilecek değişiklikleri görüştüğü kişiye detaylıca açıklar.
  • Siparişler alır ve aldığı siparişleri çalıştığı firmaya gönderir.
  • İlaç tanıtımı ile ilgili yaptığı işlemleri raporlar ve amirine iletir.

REPREZANT (İLAÇ TANITIM ELEMANI) ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Meslek elemanları zamanlarının büyük bir çoğunluğunu seyahat ederek geçirirler. İlaç tanıtımı için hastanelere, eczanelere veya doktorlara uğrayarak görevini yürütürler. Çalıştıkları firmada büro ortamında da zaman zaman görev yapabilirler. İlaç tanıtım elemanları çalışma sırasında doktorlar, eczacılar ve diğer meslektaşları ile iletişim halinde olurlar.

REPREZANT (İLAÇ TANITIM ELEMANI) ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Günümüz dünyasında hastalıkların artışına paralel olarak ilaç sektöründe de artışın olduğu gözlenmektedir. Bu nedenle bu ilaçları tanıtacak kendini iyi yetiştirmiş reprezantlara her zaman ihtiyaç olacaktır.

REPREZANT (İLAÇ TANITIM ELEMANI) NE KADAR KAZANIR

Reprezantlar ilaç firmalarının yöneticileriyle yapmış oldukları anlaşma doğrultusunda bir ücret alırlar. Kazandıkları ücret firma büyüklüğüne göre değişiklik gösterse de ortalama olarak asgari ücretin 3-4 katı bir maaş alırlar.

REPREZANT (İLAÇ TANITIM ELEMANI) NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren ve yeterli puanı alan adaylar, üniversitelerin sağlık hizmetleri meslek yüksekokuluna bağlı olan “Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama” bölümünü tercih ederek 2 yıllık bir ön lisans eğitimi alırlar.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Anestezi Teknikeri

ANESTEZİ TEKNİKERİ Ameliyattan önce hastanın uyutulması ile ilgili tıbbi yöntemleri hekimin talimatına göre uygulayan ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger