Ağaç İşleri Endüstri Mühendisi

agac-isleri-endustri-muhendisligiAĞAÇ İŞLERİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSİ

Ahşap veya ahşap kökenli ürünleri, istenilen kalitede, belirlenen sürede, en düşük maliyetler ile üretilebilmesi için gerekli üretim sistemini tasarlayan, projelendiren ve üretim sürecini denetleyen kişidir.

AĞAÇ İŞLERİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSİ GÖREVİ

  • Tasarladığı ürünü projelendirerek ek maliyet analizini yapar ve üretime hazırlar.
  • Ürün ile ilgili üretimin yapılacağı atölye ve fabrikayı planlar.
  • Üretim için gerekli olan malzemelerin temin edilmesinde görev alır ve stok planlaması yapar.
  • Kendisinden istenilen üretimin, istenilen miktarda, zamanda ve kalitede gerçekleşmesini sağlar.
  • Ürünler için kalite kontrol ve test teknikleri hazırlar.

AĞAÇ İŞLERİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSİ ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

İşletmenin kullanmış olduğu teknolojiye bağlı olarak, mühendislerin çalışma ortamlarında; toz, sıvı madde buharı ve gürültü olabilmektedir. Üretim planlama, pazarlama ve tasarım birimlerinde çalışan mühendisler temiz ve sesiz bir ortamda çalışırlar. Mühendisler diğer çalışanlar ve müşteriler ile iletişim halinde olurlar.

AĞAÇ İŞLERİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSİ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Mühendisler; üniversitelerin orman endüstrisi, mobilya- dekorasyon ve ağaç işleri bölümlerinde öğretim elemanı olarak, MEB’e bağlı Meslek Teknik Okullarında ve merkezlerinde öğretmen olarak, hammadde olarak ağaç ile ilgili her türlü üretim gösteren kuruluşlarda çalışabilirler.

AĞAÇ İŞLERİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSİ NE KADAR KAZANIR

Mühendislerin göreve başlamaları halinde alacakları ücret çalışılan kuruluşun türüne, çalışılanın pozisyona ve firmanın ücret politikasına göre değişiklik gösterebilmektedir. Mühendisler ilk işe başlamaları halinde asgari ücretin üç katı tutarında bir maaş alırlar.

AĞAÇ İŞLERİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSİ NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren ve yeterli puanı alan adaylar, üniversitelerin mühendislik fakültelerine bağlı olan “Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği” bölümünü tercih ederek 5 yıllık bir lisans eğitimi alırlar.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Astronom

ASTRONOM Yeryüzünde bulunan güneş sistemi, yıldız kümeleri, galaksiler, samanyolu gibi kütlelerin oluşumunu, hareketlerini, fiziksel durumunu, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger