Acil Tıp Teknisyeni

acil-tip-teknisyenligiSağlık konusunda herhangi bir yangın, kaza veya afetler sonucunda yaralanan insanlara, kalp krizi geçiren, felç durumda bulunan, solunum yetersizliği gibi konularda şikâyeti bulunan ve birdenbire rahatsızlanan hastaların iyileşmesi yönünde ilk müdahaleyi gerçekleştiren kişidir.

ACİL TIP TEKNİSYENİN GÖREVLERİ

Yaralıları tedavi eder ve yaralarını sarar, şiddetli kanamaları önleyici müdahalelerde bulunur, solunum gerçekleşmediği zamanlarda suni teneffüs yaptırır, vücuda giren zehirli maddeleri temizler, şok geçiren hastaları şoktan çıkarmak için uğraşır, hastaların tansiyonun ölçer ve hastalara iğne yapar. Eğer kan gördüğünüzde birtakım olumsuzluklar yaşıyorsanız ya da hastane ortamını hoş bulmuyorsanız bu meslek size cazip gelmeyebilir.

ACİL TIP TEKNİSYENİN ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Çeşitli ortamlarda çalışan tıp teknisyenleri kimi zaman açık havada kimi zaman hastane gibi sağlık kuruşlarında hizmet vermektedir. Çalışma saatlerinde herhangi bir düzen bulunmamaktadır. Bu düzensizliğin yanında bir de gece nöbetleri mesleğin olumsuz özellikleri arasındadır. Görevdeyken hastalar ile hasta yakınlarıyla ve iş arkadaşlarıyla sürekli iletişim halinde olurlar. İletişiminiz kuvvetli değilse bu mesleği seçmemelisiniz.

ACİL TIP TEKNİSYENİN ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Genel olarak Acil Tıp Teknisyenleri kamu kuruluşlarında ya da özel hastanelerde, polikliniklerde mesleğe başlarlar. İş bulma imkânı kamu kuruluşlarında zorken, özel sektörlerde ise kişinin kendini geliştirmesine bağlıdır.

TAHMİNİ KAZANÇ

Okuduğunuz süreç boyunca herhangi bir ücret kazanamazsınız. Meslekteki bilgi ve yetenekleriniz doğrultusunda kendinizi geliştirdiğiniz taktirde Türkiye şartlarında günümüzde asgari ücretin 1,5-2 katı civarında ücret alabilirsiniz.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Eğer Acil Tıp Teknisyeni olmak istiyorsanız, Sağlık Meslek Liselerinde bulunan “Acil Tıp Teknisyenliği” bölümünü seçebilirsiniz. Türkiye’de ebeveynler tarafından en çok tercih edilmesi istenilen liselerden biri Sağlık Meslek Liseleri olduğunu da belirtmek isteriz.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Atçılık İşletmeciliği Meslek Elemanı

ATÇILIK İŞLETMECİLİĞİ MESLEK ELEMANI At yetiştirme çiftliklerinin, aşım istasyonlarının, haraların, idman pistlerinin ve hipodromun çeşitli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger