Alt Yapı Teknisyeni

altyapi-teknisyeniALT YAPI TEKNİSYENİ

Bina, baraj, köprü, yol, kanalizasyon vb. yapıların sağlam temellerle oluşturulması için, inşaat teknikerleri, inşaat mühendisleri ve işçiler arasında görev yapan kişidir.

ALT YAPI TEKNİSYENİ GÖREVİ

  • Ölçme teknikleri kullanarak zeminin yapıya uygunluğunun testi aşamasında mühendise ve teknikere yardımcı olur.
  • Ölçüm sonrasında ortaya çıkan verileri raporlaştırır ve inşaat mühendisine verir.
  • Yol yapım çalışmalarında; asfaltın hazırlanması, zeminin doldurulması ve korunması konularında çalışma yürütür.
  • Yapı için kullanılacak olan malzemenin cinsini, miktarını hesaplar ve iş sonunda yapıyı kontrol ederek kontrol mühendisine yardımcı olur.
  • Yapı için kullanılan betonun basıncını ölçerek kıvamını ve su miktarını belirler.

ALT YAPI TEKNİSYENİ ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Teknisyenler çoğunlukla şantiyede, açık havada çalışırlar. Bazı zamanlar büroda da görev yaparlar. Alt yapı teknisyenleri çalışma sırasında mühendisler, ustalar, teknikerler ve işçilerle iletişim halindedirler.

ALT YAPI TEKNİSYENİ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Teknisyenlerin çalışma alanları bir hayli geniştir. İnşaat alanındaki her dalda çalışabilirler. Köy Hizmetleri, Devlet Su İşleri, Karayolları, Bayındırlık, İller Bankası, belediyeler ve özel sektöre ait inşaat projelerinde çalışabilme imkânına sahiptirler.

ALT YAPI TEKNİSYENİ NE KADAR KAZANIR

Kamu sektöründe çalışan alt yapı teknisyenleri, teknik hizmetler sınıfında belirtilen miktarda ücret alırlar. Bu ücret yaklaşık olarak asgari ücretin 3 katı civarındadır. Özel sektörde kazanan teknisyenlerin kazandığı ücret çalışılan işyeri, tecrübesi ve çalıştığı pozisyona göre değişiklik göstermektedir.

ALT YAPI TEKNİSYENİ NASIL OLUNUR

Alt yapı teknisyenliği için eğitim, ilköğretim üzerine öğretim veren teknik liselerde verilmekte olup eğitim süresi 4 yıldır.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Beton Teknikeri

BETON TEKNİKERİ Beton laboratuvarlarında ya da hazır beton santrallerinde, hazır beton üretimini, test işlemlerini ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger