Ağaç İşleri Teknikeri

agac-isleri-teknikeriAĞAÇ İŞLERİ TEKNİKERİ

Orman ürünlerinin işlenmesi sırasında çeşitli bölümlerde çalışan, orman endüstrisi ve ağaç işleri mühendisleri ile ustalar arasında görev yapan kişidir.

AĞAÇ İŞLERİ TEKNİKERİ GÖREVİ

  • İşlenmesi için fabrikaya gelen tomrukları teslim alır.
  • Tomrukların korunaklı bir yerde muhafaza edilmesi için gerekli işlemleri yapar.
  • Biçilecek olan tomrukları ayırır ve biçilmesi işlemini yapar.
  • Biçilen tomrukların kurutulması için çalışır.
  • Kendisine yardımcı olan işçilerin çalışma programını hazırlar.
  • Satış partları oluşturur.

AĞAÇ İŞLERİ TEKNİKERİ ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Teknikerler genellikle yarı açık veya kapalı, hacimce büyük, tozlu, kokulu ve gürültülü ortamlarda çalışırlar. Talebin yoğun olduğu dönemlerde vardiya halinde çalışırlar. Gerekli tedbirler alınmadığı taktirde boya ve verniklerin sebep olduğu hastalıklara maruz kalmak mümkündür. Teknikerler görevleri sırasında delici, parçalayıcı ve sıkıştırıcı özelliklere sahip makineler kullanırlar. Ağaç işleri teknikerleri işçiler, işverenler, mühendisler ve müşteriler ile iletişim halindedirler.

AĞAÇ İŞLERİ TEKNİKERİ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Teknikerler özel sektöre ait orman endüstrisinin kereste, ambalaj, parke, lif levha, kontrplak, mobilya, gibi kollarında ve deniz araçları, hediyelik eşya, oyuncak, müzik enstrümanları ürünlerinin üretiminde, satış ve pazarlama işlerinde çalışabilirler. Gerekli sermayeye sahip teknikerler kendi iş yerlerini de kurabilirler.

AĞAÇ İŞLERİ TEKNİKERİ NE KADAR KAZANIR

Ağaç işleri teknikerlerinin kazandığı ücret, işverenle yapılan pazarlıklar sonucunda belirlenir. Bu ücret yaklaşık olarak asgari ücretin 2-3 katı seviyesindedir.

AĞAÇ İŞLERİ TEKNİKERİ NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren ve yeterli puanı alan adaylar, üniversitelerin meslek yüksekokullarına bağlı olan “Ağaç İşleri” bölümünü tercih ederek 2 yıllık bir ön lisans eğitimi alırlar.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Astronom

ASTRONOM Yeryüzünde bulunan güneş sistemi, yıldız kümeleri, galaksiler, samanyolu gibi kütlelerin oluşumunu, hareketlerini, fiziksel durumunu, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger