Bağcılık Teknikeri

bagcilik-teknikeriBAĞCILIK TEKNİKERİ

Üzümün kaliteli yetiştirilmesini sağlayan ve üzümden sirke, şarap ve benzeri ürünlerin üretilmesi konusunda ziraat mühendisine yardım etmek suretiyle çalışan kişidir.

BAĞCILIK TEKNİKERİ GÖREVİ

  • Üzümün yetiştirilmesi konusunda üzümün cinsine uygun toprağı ve asmayı seçer daha sonrasında asmaları aşılar ve toprağı gübreler.
  • Asmaları zararlardan korumak amacıyla zararlı otları yok etme ve ilaçlama gibi önlemler alır.
  • Üzümlerin toplatılması ve kurutulması için uygun zamanı, yeri belirlemekle görevlidir.
  • Üzümlerin yaş ve kuru olarak pazarlanmasını sağlar.
  • Üzümlerin işlenmesi sirke, şarap, şıra, meyve suyu yapılması konusundaki işlerde görev alır.

BAĞCILIK TEKNİKERİ ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Bazen açık havada bazen ise kapalı ortamlarda çalışır. Çalışma esnasında ziraat, gıda mühendisleriyle ve meslektaşları, tüketicileri ile sürekli iletişim halindedir.

BAĞCILIK TEKNİKERİ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Kamu ve özel sektöre ait olan bağlar, meyve suyu ve şarap fabrikaları, Tarım Bakanlığına bağlı Bağcılık Araştırma Enstitülerinde çalışabilirler.

BAĞCILIK TEKNİKERİ NE KADAR KAZANIR

Öğrenim hayatı boyunca isteyen öğrencileri Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar kurumuna burs – kredi başvurusunda bulunabilirler. Öğrenimini tamamladıktan sonra meslek sahibinin kazancı çalışılan işyerine ve yapılan işe göre değişiklik göstermektedir. Bağcılık Teknikeri asgari ücretin 3 – 4 katı kadar aylık ücret alabilir.

BAĞCILIK TEKNİKERİ NASIL OLUNUR

Meslek liselerinde bulunan Süs Bitkileri, Tarım, Ziraat, Çay Teknolojisi, Genel Ziraat, Makine, Makine – Tarım Teknolojisi, Tarım Teknolojisi, Peyzaj gibi bölümlerden mezun olan öğrenciler “Bağcılık” ön lisans programına sınavsız geçiş başvurusunda bulunabilirler. Meslek lisesi mezunu olmayan öğrenciler Üniversite Sınavına girerek Eşit Ağırlık – 1 bölümünden yeterli puanı aldıktan sonra Bağcılık Teknikeri bölümü ya da Bağcılık bölümünü tercih edebilirler.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Beton Teknikeri

BETON TEKNİKERİ Beton laboratuvarlarında ya da hazır beton santrallerinde, hazır beton üretimini, test işlemlerini ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger