Ziraat Makineleri Tamircisi

ZİRAAT MAKİNELERİ TAMİRCİSİ

Ekme, biçme, sulama, ilaçlama gibi işlemler sırasında, ziraat makine ve aletleri olarak kullanılan araçlarda ortaya çıkan bozuklukları belirleyip onaran kişidir.

ZİRAAT MAKİNELERİ TAMİRCİSİ GÖREVİ

  • Kendisine getirilen makinenin şemasını okuyarak yorumlarda bulunur.
  • Sorun teşkil eden bölgeyi detaylı bir şekilde inceledikten sonra bozulan kısmı belirler.
  • Bozulan kısmı onarmak mümkün ise onarır, değil ise değişmesi gereken parçayı değiştirir.
  • Yeni taktığı veya onardığı parçayı ya da makineyi ayarlar ve denetler.

ZİRAAT MAKİNELERİ TAMİRCİSİ ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Meslek elemanları fabrika veya atölye gibi kapalı ortamlarda çalışırlar. Çalışma ortamları yağlı, kirli ve gürültülüdür. Ziraat makineleri tamircisi eğer onarım işi yapıyorsa çalışmalarında oldukça bağımsız davranabilir. Fabrikada ise diğer çalışanlar ile birlikte işbirliği halinde çalışmak zorundadır.

ZİRAAT MAKİNELERİ TAMİRCİSİ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Mesleğin istihdam durumuna baktığımızda, kamu sektöründe imkânların sınırlı olduğu, yoğunluğun özel sektörde olduğu ve mesleğin kişinin kendi işini kurmaya son derece elverişli olduğu görülür. Meslek elemanlarının tarımın ağırlıklı olduğu bölgelerde iş bulma imkânları daha fazladır.

ZİRAAT MAKİNELERİ TAMİRCİSİ NE KADAR KAZANIR

Eğitimleri sonrası işe başlayan ve ustalık seviyesine ulaşan kişiler, asgari ücretin 2-3 katı üzerinde gelir elde ederler. Kişinin tecrübesi, mesleki başarı durumu ve iş koşulları pazarlık gücünü arttıracağından bu hususlar gelir düzeyini de arttırır.

ZİRAAT MAKİNELERİ TAMİRCİSİ NASIL OLUNUR

Yeterli müracaat olması durumunda mesleğin eğitimi, tüm mesleki eğitim merkezlerinde verilmektedir. Çıraklık eğitimine başvurabilmek için; 14 yaşını doldurmuş ve 19 yaşından gün almamış olmak, en az ilköğretim mezunu olmak ve sağlık yönünden bu mesleği yapabilmeye uygun olmak gerekmektedir. İlköğretim mezunları için mesleğin eğitim süresi 3 yıl, lise ve üniversite mezunları içinse 1,5 yıldır.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Av Ve Yaban Hayatı Teknikeri

AV VE YABAN HAYATI TEKNİKERİ Yaban hayatı içerisindeki doğal hayatın korunmasını, yaban hayvanlarının üretimi ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger