Barmen

barmenBARMEN

Eğlence mekânlarının ve turistik tesislerin bar adı verilen kısımlarında müşterilere içki servisi yapan kişidir. Kadınlara ise Barmaid denir.

BARMEN GÖREVİ

  • Barda içki ve bardak gibi çeşitli malzemelerin düzenlenmesini sağlar.
  • Müşterilerin içki siparişlerini alır ve içkiyi hazırlar, servis eder.
  • Barda bulunan içki stoklarını ve diğer ürünleri kontrol eder eksiklerin tamamlanması için gerekeni yapar.
  • Çalışma esnasında içkilerin ücretlerini alır ve iş sonunda hesabı yetkililere teslim eder.
  • Çalışmış olduğu mekânın temizliği ve düzeni barmene aittir.

BARMEN ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Barmen ve Barmaid genellikle kapalı ortamlarda ve ayakta görevlerini icra eder. Geceleri geç saatlere kadar çalışırlar. Görev esnasında müşterilerle sürekli iletişim halindedir. Barmenlik sayesinde yeni insanlarla tanışabilirsiniz.

BARMEN ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Çeşitli otellerde, restoranlarda, kafe – barlarda, eğlence mekânlarında görev alırlar. Bayanların bu mesleği yapması yani Barmaid adının verilmesi yeni yeni oluşan bir kavramdır. Barmenlik eğitimi almış kişilerin iş bulma ihtimalleri oldukça fazladır.

BARMEN NE KADAR KAZANIR

Kız Meslek Lisesi ve Anadolu Meslek Lisesi ile Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liselerindeki eğitim süresince asgari ücretin %60’ını aşmayacak şekilde ücret ödenmektedir. Parasız yatılı sınavının kazanan öğrencilerin masrafları devlet tarafından karşılanmaktadır. Barmenlerin kazançları işyerinin konumuna, büyüklüğüne ve kişinin işteki başarısına göre değişmektedir. Başlangıç olarak asgari tutarın biraz üstü maaş olarak ödenmektedir.

BARMEN NASIL OLUNUR

Anadolu Meslek Liseleri ve Anadolu Turizm ve Otelcilik Meslek Liselerine girebilmek için en az ilköğretimi mezunu olmak gerekmektedir. Aynı zamanda üniversite sınavında da başarılı olunmalıdır. Kurslarda eğitim görecek kişilerin ise 15 yaşını doldurması gerekir. Turizm meslek liselerinde eğitimin süresi 4 yıldır. Kurslarda ise eğitim süresi 3-6 ay olarak değişmektedir.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Besicilik Teknikeri

BESİCİLİK TEKNİKERİ Büyükbaş veya küçükbaş hayvanlardan en üst düzeyde verim elde edebilmek için, hayvanların tekniklere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger