Çalışma Ekonomisti

cekoÇALIŞMA EKONOMİSTİ

Çalışma hayatının temelini oluşturan işçi-işveren, toplu pazarlık, sendika, sosyal güvenlik, işçi sağlığı ve iş güvenliği, personel yönetimi gibi konularda çalışma ve araştırma yapan kişidir.

ÇALIŞMA EKONOMİSTİ GÖREVİ

  • Sosyal güvenlik konusunda işçi ve işverenlere aydınlatıcı bilgiler verir.
  • Çeşitli alanlarda iş bulma ve iş geliştirme konusunda yetkililere bilgiler verir.
  • Toplu sözleşme ve sendikacılık konusunda incelemelerde bulunur ve gerekli mercileri bilgilendirir.
  • Güncel iş piyasasının durumu hakkında bilgi toplar.

ÇALIŞMA EKONOMİSTİ ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Çalışma ekonomistleri genellikle büro ortamında çalışırlar. Zaman zaman kent merkezlerindeki iş yerlerini ziyaret ederler. Çalışma ekonomisti görevini yaparken yöneticiler, sendikalar ve çalışanlar ile iletişim halindedir.

ÇALIŞMA EKONOMİSTİ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Çalışma ekonomistlerinin çalışma alanları diğer mesleklere göre bir hayli geniştir. Kamu kurum ve kuruluşları olarak; Devlet Planlama Teşkilatı, Türkiye İş Kurumu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, SSK, Emekli Sandığı gibi pek çok sosyal güvenlik kurumlarında çalışma imkânına sahiptirler. Ayrıca özel işletmelerin endüstriyel ilişkiler ve sosyal işler bölümlerinde yöneticilik ve danışmanlık hizmetlerinde çalışabilirler.

ÇALIŞMA EKONOMİSTİ NE KADAR KAZANIR

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan çalışma ekonomistleri, 9. derecenin 1. kademesinden memur maaşı alırlar. Özel sektörde çalışanlar ise yaptıkları iş ve statülerine göre değişen oranlarda ücret alırlar.

ÇALIŞMA EKONOMİSTİ NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren ve yeterli puanı alan adaylar üniversitelerin “Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri” bölümünü tercih ederek 4 yıllık bir lisans eğitimi alırlar.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Çiçek, Örgü, Dokuma Öğretmeni

ÇİÇEK, ÖRGÜ, DOKUMA ÖĞRETMENİ Çalıştığı eğitim kurum veya kuruluşlarında öğrencilere ya da yetişkinlere el sanatları, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger