Diplomat (Dış İşleri Meslek Memuru)

disisleriDİPLOMAT

Yabancı devlet ve uluslararası kuruluşlar ile Türkiye’nin, Türk vatandaşlarının haklarına ve çıkarlarına uygun ilişkiler yürüten ve Dışişleri Bakanlığınca atanan kişidir.

DİPLOMAT GÖREVİ

  • Devlet tarafından belirlenen esaslara uyan dış politikayı uygular ve Türkiye Cumhuriyetinin yabancı devletlerle olan ilişkisini ve uluslararası kuruluşlar ile olan ilişkilerini yönetir.
  • Türkiye Cumhuriyetine bağlı, gerçek ve tüzel kişilerin yabancı devletler ve uluslararası kuruluşlar karşısında hak ve çıkarlarını korur.
  • Mali, ekonomik ve diğer konularla ilgili yürütülmesi gereken dış ilişki ve görüşmeleri dış politikaya uygun olarak yürütür.
  •  Türkiye Cumhuriyetini temsil eden temsilciler ve temsil heyetlerine hükümetlerin emirlerini iletir.
  • Uluslararası platformda temsil işlerini yetkili makam olarak yürütür.
  • Yabancı devletler ve uluslararası kuruluşlardaki gelişmeleri yakından takip eder.

DİPLOMAT ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Diplomatlar, Dışişleri Bakanlığına bağlı olan Ankara Merkez Teşkilatında ve Türkiye’nin yurt dışında bulunan büyükelçilik, başkonsolosluk ve sürekli temsilciklerinde görev yaparlar.

Çalışma saatleri bulunduğu ülkenin çalışma saatine göre değişiklik gösterir. Meslek hayatlarının büyük bir kısmı yurtdışındaki temsilciliklerde geçer.

DİPLOMAT ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Diplomatlar, Dışişleri Bakanlığına bağlı merkez ve taşra teşkilatlarda, yabancı ülkelerde konsolosluk ve büyükelçiliklerde görev alırlar.

DİPLOMAT NE KADAR KAZANIR

Ankara’da Bakanlık merkez teşkilatında görevli diplomatlar asgari ücretin 4 katı maaş alırlar. Yurt dışında çalışan diplomatların maaşları ise bulunduğu ülkenin ekonomik ve refah durumuna göre 2 ila 7 bin Amerikan doları arasında değişiklik göstermektedir.

DİPLOMAT NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren ve yeterli puanı alan adaylar, üniversitelerin “Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Kamu Yönetimi, Siyaset Bilimi, İktisat, İşletme, Maliye” bölümlerinden herhangi birini tercih ederek 4 yıllık bir lisans eğitimi alırlar. Diplomat olmak isteyen adaylar daha sonra Dış İşleri Bakanlığınca yapılan sınavda yeterli puanı almak koşuluyla diplomat olarak göreve başlarlar.

 

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Dokümantasyon Ve Enformasyon Elemanı

DOKÜMANTASYON VE ENFORMASYON ELEMANI Herhangi bir bilgiye en hızlı, en doğru ve en ekonomik şekilde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger