Coğrafya Öğretmenliği

cografya-ogretmenligiCOĞRAFYA ÖĞRETMENLİĞİ

Çalıştığı özel ya da kamu kuruluşlarında, Coğrafya konusuyla alakalı bilgi, beceri, tutum ve davranışları nasıl, hangi yaş grubuna, hangi yöntemlerle kazandırılması gerektiği konusunda Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına uygun bir şekilde öğretim programlarına uygulayabilecek kişilerdir.

COĞRAFYA ÖĞRETMENİN GÖREVLERİ

Milli Eğitim Bakanlığının uyguladığı programlar çerçevesinde Coğrafya Öğretmenin görevleri;

Öğrencilere coğrafya konusunda bilgi ve beceriler kazandırır, bu kazanımı eğitim vereceği grubun düzeyine göre planlamalıdır. Öğrencilerin başarılarını değerlendirir ve başarıyı arttırma yolunda uğraşlar gösterir. Öğrencilerin yeteneklerini geliştirebilmek için eğitici kol çalışmalarında görev alır. Öğrencilerin okuldaki gelişimlerini izler ve öğrencilerin karşılaştığı sorunların çözümüne yardımcı olmaya çalışır. Sınıf öğretmenliğinin görevleri olarak öğrencileri ders seçimlerinde yardımcı olmak ve okul yönetimiyle ilişkilerini sağlamaktır.

COĞRAFYA ÖĞRETMENİNİN ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Öğretmenlik görevini eğitim kurumlarındaki sınıflarda gerçekleştirir. Görev esnasında genelde ayakta olur. Çalışma ortamı öğrencilerden dolayı gürültülü ve tozludur. Bu özellikleri ve kişisel özelliklerinizi karşılaştırarak mesleğin size uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz.

COĞRAFYA ÖĞRETMENİNİN ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Bu meslekte görev alanlar Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışır. Coğrafya dersinin yanı sıra, Turizm, Milli Coğrafya, Türkiye Fiziki ve Beşeri Coğrafyası, Çevre ve İnsan, Jeoloji ve Sosyal Bilgiler gibi çeşitli derslerde görev alabilir. Bu mesleğe sahip olan bireyler, özel dershaneler ve özel kuruluşlarda da görev alabilirler.

COĞRAFYA ÖĞRETMENİ NE KADAR KAZANIR

Coğrafya Öğretmenleri günümüzde asgari ücretin 2-3 katı civarında devlet memuru olarak görev alır. Bu miktar özel kuruluşlarda farklılık gösterir. Öğrenim sırasında Kredi Yurtlar Kurumu’ndan Burs – Kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

COĞRAFYA ÖĞRETMENİ NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına girdikten sonra sözel puanınıza bakarak tercihlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Tercih kılavuzlarında “Coğrafya Öğretmenliği” ve “Coğrafya Bölümü” olarak geçmektedir. Coğrafya Bölümü okuyan öğrencilerin MEB ve YÖK’ün işbirliği ile Pedagojik Formasyon eğitimini alarak lise dengi okullarda görev alabilirler.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Aile Ve Tüketici Bilimleri Öğretmeni

AİLE VE TÜKETİCİ BİLİMLERİ ÖĞRETMENİ Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak çalıştığı eğitim kurum ve kuruluşlarında; …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger