Dil Bilimci

DİL BİLİMCİ

Başta ana dil olmak üzere; çeşitli dillerini yapısını, kullanımını ve tarihi ile ilgili konularda detaylı bir şekilde araştırma ve inceleme yapan kişidir.

DİL BİLİMCİ GÖREVİ

  • Toplumdaki bireylerin iletişim biçimi olarak kullandıkları dilin, birbirinden farklılıklarını ve benzerliklerini inceler.
  • Dilin ses ve anlam yönünden birbirleriyle olan ilişkilerini inceler.
  • Dünya üzerindeki dillerin yapısı, kullanımı ve tarihi hakkında araştırmalar yapar.
  • Dil aileleri hakkındaki kuramları değerlendirir ve araştırmalarda bulunur.
  • Çalışmaları sonucu elde ettiği bilgileri değerlendirerek dillerin yapısı, kullanımı ve tarihi ile ilgili bilgiler oluşturmaya çalışır.

DİL BİLİMCİ ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Dil bilimcilerinin çalışma alanları insanların olduğu her yerdir. Bu yüzden meslek elemanları değişik kültürlerden insanlar ile iletişim halinde olurlar. Çalışmaları sırasında sağlıklı veriler elde edebilmek için seyahat etmek veya uzun süre evden uzak kalmaları gerekebilir. Dil bilimciler, elde ettiği verilileri değerlendirme aşamasında büro ortamında çalışmalarını sürdürürler.

DİL BİLİMCİ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Meslek elemanları, üniversite ve araştırma kurumlarında dille ilgili araştırmacı olarak görev yapabilirler. Öğrenimleri sırasında Türk Dili, İngilizce, Fransızca, Almanca gibi filoloji dallarında zorunlu dersleri aldıklarından dolayı ihtiyaç olması halinde ortaöğretim kurumlarında öğretmenlik yapabilirler.

DİL BİLİMCİ NE KADAR KAZANIR

Meslek elemanları eğitimler sonrasında teknik hizmetler sınıfında göreve başlamaları halinde, asgari ücretin 2,5- 3 katı civarında maaş alırlar.

DİL BİLİMCİ NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren adaylar, yeterli puanı almaları halinde Ankara Üniversite Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’ne bağlı “Dil Bilimi” bölümünü tercih ederek 4 yıllık bir lisans eğitimi alabilirler.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Dokümantasyon Ve Enformasyon Elemanı

DOKÜMANTASYON VE ENFORMASYON ELEMANI Herhangi bir bilgiye en hızlı, en doğru ve en ekonomik şekilde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger