Aile Ve Tüketici Bilimleri Öğretmeni

aile-ve-tuketici-bilimleri-ogretmeniAİLE VE TÜKETİCİ BİLİMLERİ ÖĞRETMENİ

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak çalıştığı eğitim kurum ve kuruluşlarında; öğrencilere ya da yetişkinlere, gıda teknolojisi-ev yönetimi, beslenme alanında teorik ve uygulamalı olarak eğitim veren kişidir.

AİLE VE TÜKETİCİ BİLİMLERİ ÖĞRETMENİ GÖREVİ

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen öğretim programları mevzuatı doğrultusunda;

  • Eğitiminden sorumlu olduğu öğrenci ya da yetişkinlerin düzeyine uygun günlük ve yıllık ders planları hazırlar.
  • Kendisine ayrılan ders saatlerinde hazırlamış olduğu planı uygulayarak öğrencilere alanı ile ilgili gerekli bilgi, tutum ve becerilerin kazandırılmasını sağlar.
  • Öğrenci ya da yetişkinlerin başarılarını değerlendirir ve başarıyı arttırıcı çalışmalar yapar.
  • Alanı ile alakalı sempozyum, panel, seminer gibi faaliyetleri takip eder.
  • Eğitim- Öğretim yılının başında seminerlere katılır.
  • Sınıf öğretmeni olması halinde öğrencilere alan ve ders seçmelerinde yardımcı olur.

AİLE VE TÜKETİCİ BİLİMLERİ ÖĞRETMENİ ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Aile ve tüketici bilimler öğretmenleri, sınıf veya atölyelerde görev yaparlar. Çalışma ortamı temiz ve aydınlıktır. Görevlerini genellikle ayakta yürütürler.

AİLE VE TÜKETİCİ BİLİMLERİ ÖĞRETMENİ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Bu bölümden mezun olan adaylar Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı meslek liselerinde Gıda/Besin teknolojisi- Ev Yönetimi ve Beslenme Öğretmeni olarak görev alırlar. Ataması az olduğundan dolayı diğer öğretmenliklere göre iş bulma olanağı kısıtlıdır.

AİLE VE TÜKETİCİ BİLİMLERİ ÖĞRETMENİ NE KADAR KAZANIR

Aile ve tüketici bilimleri öğretmenleri, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre 8. derecenin 1. kademesinden aylıkla göreve başlayarak maaş, yan ödeme, ek ders ücreti alırlar.

AİLE VE TÜKETİCİ BİLİMLERİ ÖĞRETMENİ NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren ve yeterli puanı alan adaylar, üniversitelerin “Aile ve Tüketici Bilimleri” bölümünü tercih ederek 4 yıllık bir lisans eğitimi alırlar. Lisans eğitimini başarıyla bitiren adaylar YÖK ile MEB’in ortaklaşa yürüttüğü “Pedagojik Formasyon Sertifikası” eğitim programını başarıyla tamamlamaları halinde öğretmen olarak görev yapabilirler.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Atçılık İşletmeciliği Meslek Elemanı

ATÇILIK İŞLETMECİLİĞİ MESLEK ELEMANI At yetiştirme çiftliklerinin, aşım istasyonlarının, haraların, idman pistlerinin ve hipodromun çeşitli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger