Dekor Ve Kostüm Sanatçısı / Tasarımcısı

dekor-ve-kostum-sanatcisiDEKOR VE KOSTÜM SANATÇISI/TASARIMCISI

Çeşitli yüzey ve mekânlarının geleneksel süsleme ve el sanatları çerçevesinde, çağdaş bir yaklaşımla düzenlenmesi işlemini gerçekleştiren kişidir.

DEKOR VE KOSTÜM SANATÇISI/TASARIMCISI GÖREVİ

  • Grafik yazıları yazarak tasarımlar ve uygulamalar oluşturur.
  • Cam ve aynalar üzerinde; kumlama, boyama, koparma, asit çökelti vb. teknikleri kullanarak süsleme işlemini gerçekleştirir.
  • Kabartma tekniği (rölyef) çalışmaları yapar.
  • Kumaş desenlerinin tasarımlarını gerçekleştirir.
  • Vitray çalışmaları uygular. (Vitray: renkli camların bir kompozisyon oluşturacak biçimde kurşun şeritler aracılığı ile bir araya getirilmesi ile oluşturulan resim özellikli eserler.)

DEKOR VE KOSTÜM SANATÇISI/TASARIMCISI ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Dekor ve kostüm sanatçıları genellikle büro, atölye gibi kapalı ortamlarda çalışırlar. Çalışma ortamları zaman zaman gürültülü ve kirli olabilmektedir. Meslek elemanları çalışmaları sırasında iç mimarlar, tekstil tasarımcıları, grafikerler ve desinatörler ile iletişim halinde bulunurlar.

DEKOR VE KOSTÜM SANATÇISI/TASARIMCISI ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Meslek elemanları, cam fabrika ve atölyelerinde, seramik atölyelerinde, tekstil tasarım atölyelerinde, ayna imal atölyelerinde, iç mimarlıkla ilgili bürolarda ve mobilya sektöründe çalışabilirler. Yeterli birikime ve sermaye sahip kişiler, kendi iş yerlerini de kurabilirler. Alanında kendini yetiştirmiş, sanatsal yetenek ve yaratıcık özelliğine sahip kişiler iş piyasasında oldukça iyi bir yer edinmektedirler.

DEKOR VE KOSTÜM SANATÇISI/TASARIMCISI NE KADAR KAZANIR

İşe yeni başlayan ve özel sektörde işe başlayan meslek elemanları asgari ücret tutarında ücret kazanırlar. Kamu kuruluşlarında çalışanlar ise 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa göre teknik hizmetler sınıfında belirtilen oran doğrultusunda maaş alırlar.

DEKOR VE KOSTÜM SANATÇISI/TASARIMCISI NASIL OLUNUR

Mesleğin eğitimi endüstri meslek liselerinin “Dekoratif Sanatlar” bölümünde verilmekte olup, eğitim süresi 4 yıldır.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Dokümantasyon Ve Enformasyon Elemanı

DOKÜMANTASYON VE ENFORMASYON ELEMANI Herhangi bir bilgiye en hızlı, en doğru ve en ekonomik şekilde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger