Deri Mühendisi

deri-muhendisiDERİ MÜHENDİSİ

Hammadde durumundaki derilerin, işlenmiş deri haline gelebilmesi için yapılabilecek işlemler konusunda inceleme ve araştırma yapan kişidir.

DERİ MÜHENDİSİ GÖREVİ

  • Ham derinin işlenmesi sırasında çeşitli işlemlere tabi tutulması işlemlerini yerinde denetler.
  • Özel kullanım olarak üretilecek olan derilerin üretimi alanında çalışır, incelemeler ve araştırmalar yapar.
  • Piyasaya sunulacak derinin ekonomik değer kazanmasını sağlayıcı teknolojinin geliştirilmesi ile ilgili araştırmalarda bulunur.
  • Derinin üretimi sırasında ortaya çıkan atıklardan yan mamuller elde etmek için çeşitli yöntemler geliştirir.
  • İşlenen derinin korunabilmesi için öneri ve tavsiyelerde bulunur.
  • Sektörde meydana gelen sorunların çözülebilmesi için bilimsel ve teknolojik açıdan öneriler getirir.

DERİ MÜHENDİSİ ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Deri mühendisleri genellikle kapalı ortamlar olan fabrika, atölye ve laboratuvarda çalışırlar. Özellikle fabrika ve laboratuvarda çalışırken yoğun deri kokusu, kimyasal madde ve ilaç kokusuna maruz kalabilmektedirler. Mühendisler çalışmaları sırasında işverenle, teknisyenlerle ve işçilerle iletişim halinde olurlar.

DERİ MÜHENDİSİ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Meslek elemanları deri sanayii kimyasallarını üreten ve pazarlayan yerli ve yabancı firmalarda, DPT, Tarım Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı gibi kamu kurum ve kuruluşlarında çalışabilme imkânına sahiptirler.

DERİ MÜHENDİSİ NE KADAR KAZANIR

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan mühendisler 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre 8. derecenin 1. kademesine göre aylık alırlar. Özel sektörde çalışan meslek elemanları asgari ücretin en az 2 katı civarında maaş alırlar.

DERİ MÜHENDİSİ NASIL OLUNUR

Üniversite sınavına giren ve yeterli puanı alan adaylar, üniversitelerin mühendislik fakültelerine bağlı olan “Deri Mühendisliği” bölümünü tercih ederek 4 yıllık bir lisans eğitimi alırlar.

Facebook Yorumlar

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hakkında: editor

Yaklaşık 40 küsur yıldır dünya hayatının, 10 küsur yıldır da Web hayatının içinde... Bir çok web girişiminde başarısız olmuş, bu başarısızlıkları tecrübe' ye tahvil etmiş bir adem. Şimdi de Türk İnternet kullanıcılarına iş fikirleri sunmayı amaçlamış bir blogger...

İlginizi Çekebilir

Dokümantasyon Ve Enformasyon Elemanı

DOKÜMANTASYON VE ENFORMASYON ELEMANI Herhangi bir bilgiye en hızlı, en doğru ve en ekonomik şekilde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yayınlanan içeriklerden ilk sizin haberiniz olsun
İSTERMİSİNİZ?

Meslekler hakkındaki spesifik bilgiler, Yeni iş Fikirleri, Bayilik veren firmalar ve Girişimcilik hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, takipte kalarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Advertisment ad adsense adlogger